Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Орашје
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Орашје
Свједок: Јединице ХВО-а биле потчињене Хрватској војсци Штампај Пошаљи
Среда, 20 децембар 2023
20/12/2023 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу пред Судом БиХ за злочине над Србима у Орашју у предмету "Ђуро Матузовић и други" свједок одбране Мато Арловић рекао је да су јединице ХВО-а и одјељење Војне полиције у оперативном смислу били потчињени Хрватској војсци.

Према његовом свједочењу, хрватски градови су са подручја САО Крајине ракетирани због чега је дошло до спајања бојишта Босанске Посавине и Славоније, те додао да је командант одбране Босанске Посавине био Винко Штефанек, наводећи његову изјаву дату медијима, када је рекао да је командовао одбраном Босанске Посавине.

На питање одбране у вези са командном одговорношћу Матузовића, свједок је навео да је он био потчињен Хрватској војсци и да јединице ХВО-а нису биле самосталне све до средине 1993. године.
Детаљније...
 
Свједок у предмету Орашје: Оптужени су били под командом Хрватске Штампај Пошаљи
Четвртак, 20 јул 2023
19/07/2023 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу оптуженима у предмету "Ђуро Матузовић и други" за прогон српског становништва убиствима, затварањем, мучењем, силовањима и другим радњама почињеним у Орашју, свједок Иштван Михалик рекао је да су командне структуре из Хрватске биле надређене и изнад оптуженог Матузовића.

Михалик је нагласио да је у септембру 1992. године, као војно лице из Осијека у Хрватској, упућен у Посавину, гдје је био оперативац на истуреном командном мјесту.

Он је навео да је командант истуреног командног мјеста био Фрањо Чебић и да је поступао по његовим усменим наредбама, јер се, како је навео, због динамике ратовања у то вријеме нису издавале писане наредбе.

Детаљније...
 
Отказано рочиште за злочин над Србима у Орашју Штампај Пошаљи
Среда, 22 март 2023
Срна | 21.03.2023  | Глас Српске 
 
САРАЈЕВО - У Суду БиХ сутра, због болести члана судског вијећа, неће бити настављено суђење десеторици припадника Хрватског вијећа одбране /ХВО/ за ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима на подручју Орашја 1992. и 1993. године, потврдио је Срни један од бранилаца у овом предмету.

На рочишту одржаном 15. марта свједоци одбране говорили су о успостављању линија одбране у Орашју, наводећи да су на копању ровова и траншеја били ангажовани сви који нису били војно способни, укључујући и Србе који су били затворени у Средњошколски центар.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Детаљније...
 
Матузовић и остали: Сви су копали ровове и траншеје Штампај Пошаљи
Среда, 15 март 2023
Selma Boračić Mršo| 15. марта 2023 | Detektor.ba

На суђењу за злочине почињене на подручју Орашја, свједоци Одбране говорили су о успостављању линија одбране у Орашју те рекли како су на копању ровова и траншеја били ангажовани сви који нису били војно способни.

Маријан Клаић, који је почетком рата био је командант противдиверзантског вода Територијалне одбране (ТО) Орашје, а потом начелник инжињерије 106. орашке бригаде, навео је како је његова јединица имала два задатка, а то је рад с минско-експлозивним средствима и утврђивање линија, али да он није командовао јединицама, већ учествовао само савјетодавно.

“Свака чета имала је свог командира и он је одређивао гдје ће се формирати линија, да ли му треба додатно људи да копају ровове”, рекао је свједок.

Детаљније...
 
Орашје: Акција одузимања оружја у Буковој Греди Штампај Пошаљи
Среда, 08 март 2023
Selma Boračić Mršo | 8. марта 2023 | Detektor.ba

У наставку суђења за злочине почињене на подручју Орашја, свједок Одбране испричао је како је цивилна полиција осигуравала село Букова Греда приликом акције одузимања оружја, те да су у акцији учествовале још двије јединице, Војна полиција и јединица из Хрватске.

На позив Одбране првооптуженог Ђуре Матузовића, у Државном суду је саслушан Мехо Делић, помоћник команданта Полицијске станице у Орашју, који је 2018. године саслушан и као свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине.

Свједок је испричао да је једно јутро, долазећи на посао, испред Полицијске станице видио групу војника из Хрватске, а да им је потом командант Марко Доминковић рекао да иду у акцију одузимања нелегалног оружја у селу Букова Греда, у којем су, како је навео свједок, живјели пола Хрвати, а пола Срби.


Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 1 - 5 од 77