Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Орашје
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Орашје
Арсенић још био жив када су га војници ставили у врећу Штампај Пошаљи
Петак, 01 март 2019
САРАЈЕВО, 27. ФЕБРУАРА /СРНА/ - У наставку суђења десеторици оптужених за злочин над Србима у Орашју 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Нада Митровић рекла је да је од Пере Божића чула да је њен стриц Игњо Арсенић, са којим је био затворен у Доњој Махали, био страшно претучен и да је још био жив када су га војници Хрватског вијећа одбране /ХВО/ убацили у врећу.

Митровићева је рекла да је са мајком била у Брчком, а да су отац и стриц остали у Вучиловцу у којем су живјели Срби до његовог пада 12. децембра 1992. године.

Она је испричала да је сутрадан код њих дошао отац "сав блатњав и не баш при себи".

Детаљније...
 
Суђење за Орашје: Један од кључних свједока одбио да свједочи Штампај Пошаљи
Четвртак, 07 фебруар 2019
06/02/2019 |  РТРС

Нова бламажа бх правосуђа. Један од кључних свједока у предмету Ђури Матузовићу и деветорици припадника ХВО и полицијских снага, оптужених за ратне злочине над Србима у Орашју, одбио је да свједочи.

Предсједник Удружења логораша Модриче и регије Посавина Владо Драгојловић вјерује да је свједок подмићен разним донацијама и погодностима да не би говорио о свом страдању и убиству брата. С друге стране, Петар Мојић одрекао се статуса заштићеног свједока и проговорио је јавно о тортурама и убиствима Срба у Орашју.

Од маја до августа 1992. Петар Мојић био је у заробљеништву ХВО-а, највише у импровизованом логору у Доњој Махали, општина Орашје. Од батина кожа затвореника била је црна, свједочи Мојић који се сјећа да су их тјерали у ријеку Саву.
Детаљније...
 
Мојић: Ракијица био један од најгорих полицајаца у Доњој Махали Штампај Пошаљи
Среда, 06 фебруар 2019
06/02/2019 |  РТРС | СРНА

У наставку суђења десеторици оптужених за злочине над Србима у Орашју 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Петар Мојић изјавио је да га је у логору у Основној школи у Доњој Махали, између осталих, премлаћивао један од најгорих војних полицајаца, Мато Живковић звани Ракијица.

Мојић је данас у Суду БиХ рекао да га је из посебне просторије у којој је био затворен са око 60 Срба из Орашја Ракијица изводио у учионицу у којој су биле палице, бејзбол палице, шприцеви, ињекције.

- Тукао ме столицом без наслоњача и палицама по леђима, рукама, ногама, а најтеже ми је било када ме ударао по прсима јер од рођења имам урођену ману грудног коша. Ударао ме 15, 20 минута, што је било нешто краће у односу на друге затворенике - свједочио је Мојић.

Детаљније...
 
Пекић: Брат Лука преминуо од посљедица мучења Штампај Пошаљи
Среда, 30 јануар 2019
САРАЈЕВО, 30. ЈАНУАРА /СРНА/ - Свједок Вељко Пекић рекао је у наставку суђења десеторици оптужених за злочине над Србима у Орашју 1992. године да је његов брат Лука од посљедица мучења преминуо у логору у Доњој Махали, а да су Слободан Пантић и Цвијетин Максимовић касније спомињали да су Луку тукли и мучили Мато Живковић звани Ракијица, извјесни Марко и Пера Винцетић звани Коњ.

Пекић, свједок Тужилаштва БиХ, испричао је да је Луку посљедњи пут видио 17. или 18. маја 1992. године, када су га на пункту у Доњем Ракићу заробили припадници ХВО-а и одвели у логор у Доњу Махалу.

Он је додао да је од Слободана и Цвијетина, који су затворени неколико дана прије Луке, чуо да су га тукли више него остале, а да тада нису знали ко је то радио.

"Када су размијењени, рекли су ми да су Луку сјекли по бедрима, по ранама посипали со, забијали му шрафцигер у шаку. Касније су у вези са тим спомињали неког Живковића Ракијицу, неког Марка и Перу Винцетића", истакао је Вељко Пекић.

Детаљније...
 
Случај Орашје: Живко Татић страдао приликом копања ровова Штампај Пошаљи
Среда, 23 јануар 2019
23/01/2019 |  РТРС | СРНА

У наставку суђења десеторици оптужених за злочине над Србима у Орашју 1992. године свједок Тужилаштва БиХ Драгица Татић испричала је како је сазнала да је њен супруг Живко Татић страдао приликом копања ровова на подручју Орашја у децембру 1992. године. Татићева је испричала да је са дјецом напустила Нови Град у општини Оџак, а да су њен супруг Живко и други чланови породице остали, преноси Бирн.

Она је додала да је потом чула да су почели напади, да су их све одвели у логор, те да је сазнала да је њен супруг био затваран на више локација, а на крају доведен у Орашје.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 41 - 45 од 82