Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Орашје
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Орашје
Дачићева свједочила о страдању чланова најуже породице Штампај Пошаљи
Четвртак, 14 новембар 2019
САРАЈЕВО, 14. НОВЕМБРА /СРНА/ - На суђењу оптуженима за злочине над српским цивилима у илијашком селу Чемерно у јуну 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Мила Дачић рекла је да је два дана након напада на то село на телевизији гледала сахрану убијених Срба, међу којима су били и чланови њене најуже породице и рођаци.

На почетку данашњег свједочења, Дачићева је објаснила да се страдали чланови њене породице презивају Бунијевац, те да је грешком, приликом уписа у матичне књиге умрлих, написано Буњевац.

Она је навела да су јој убијени отац Ђорђо, мајка Ковиљка, брат Горан, стриц Рајко, стрина Миросава и њени синови Ранко и Милан са супругом Славојком.

Дачићева је рекла да су у нападу на село Чемерно убијени и Рашевићи, Трифковићи и Дамјановићи.

Детаљније...
 
Прочитан исказ свједока о тортурама над Србима у Орашју Штампај Пошаљи
Четвртак, 14 новембар 2019
13/11/2019 | РТРС | СРНА

На суђењу десеторици припадника ХВО-а за злочине над Србима у Орашју, прочитана су два исказа преминулог свједока Тужилаштва БиХ Недељка Марића у којима је свједочио о тортурама којим су били изложени Срби заробљени током протеклог рата у логорима у Доњој Махали и Средњошколском центру у Орашју.

Током саслушања у Центру јавне безбједности /ЦЈБ/ Добој 13. марта 2009. године, рекао је да су 11. јуна 1992. два припадника ХВО-а одвели њега и супругу у Средњошколски центар у Орашју, додајући да су тада приведени сви Срби који су били у том граду.

Марић је изјавио да је већ тада било око 150 затвореника, с тим да су Српкиње удате за муслимане или Хрвате одмах пуштене кућама.

Детаљније...
 
Предмет Орашје: Свједок - У рукама сам држала лобању сина Штампај Пошаљи
Среда, 16 октобар 2019
САРАЈЕВО, 16. ОКТОБРА /СРНА/ - Свједок Тужилаштва БиХ Сока Максимовић данас је на суђењу за злочине почињене на подручју Орашја рекла да је чула приче о убиству свог сина у мјесту Букова Греда у мају 1992. године, као и да је, након што су пронађени посмртни остаци, држала његову лобању у рукама.

Максимовићева је навела да је напустила Букову Греду прије 9. маја 1992. године, када је убијен њен син Зоран и други мјештани, а да је за његову судбину сазнала из прича.

"Причали су они који су остали ту, како су узели њих четворицу, све их ударали, одвели у њиве и тамо их побили", рекла је Максимовићева, додавши да су осим Зорана убијени Мићо Гаврић, Драго Цвијановић и Лазо Васиљевић.

Детаљније...
 
Наставак суђења за злочине над Србима у Oрашју 16. октобра Штампај Пошаљи
Среда, 25 септембар 2019
25/09/2019 | РТРС | СРНА

У наставку суђења десеторици припадника ХВО-а за злочине над Србима у Орашју 1992. године вјештаци Тужилаштва БиХ рекли су да су три од осам свједока оптужбе способни да приступе Суду.

Вјештак Милорад Грујичић изјавио је да су свједоци Сока Максимовић, Даринка Гаврић и Јока Божић, упркос животној доби и здравственим проблемима, способне да дођу у Суд БиХ и свједоче, уз пратњу која би дошла са њима од мјеста пребивалишта.

Са Божићевом, која не борави у БиХ, вјештак је, како је појаснио, разговор обавио телефоном, али је стекао утисак да се може појавити уз обезбијеђен превоз и пратњу, преноси Бирн.

Детаљније...
 
Свједочење о злочинима над Србима у Орашју Штампај Пошаљи
Среда, 18 септембар 2019
18/09/2019 |  РТРС | СРНА

Суђење десеторици припадника ХВО-а за злочине над Србима у Орашју 1992. године данас је у Суду БиХ настављено читањем ранијег исказа свједока Тужилаштва БиХ Александра Божића, који је истакао да су у Доњој Махали били изложени страшним физичким и психичким тортурама због чега су неки заробљеници хтјели да се убију да би себи скратили муке.

Божића, који је преминуо 17. марта 2018. године у Новом Саду, саслушали су истражиоци Тужилаштва БиХ у Амбасади БиХ у Београду 14. септембра 2016. године.

У исказу је навео да је 8. маја 1992. године са неколико мјештана Букове Греде побјегао у шуму када су дошли хрватски војници да траже оружје.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 26 - 30 од 79