Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Чешки редитељ снима филм о српском страдању у Сребреници
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Чешки редитељ снима филм о српском страдању у Сребреници Штампај Пошаљи
Петак, 15 јун 2018
Вацлав Дворжак, редитељ
14.06.2018 | Спутњик | СРНА

Филмски редитељ из Чешке Вацлав Дворжак са сарадницима почео је да снима материјал за документарни филм о српском страдању у Сребреници у протеклом Отаџбинском рату.

Дворжак је изјавио за Срну да је пре осам година почео да ради на снимању разговора и кадрова, те прикупљању грађе за документарни филм о страдању сребреничких Срба, али да је посао прекинут због недостатка финансијских средстава.

Тај материјал је нестао јер је умро сниматељ са којим сам сарађивао. У међувремену, обезбедили смо спонзора и вратили смо се том пројекту“, истакао је Дворжак.

Он истиче да је разговарао и добио много значајних информација од председника Института за истраживање српских страдања у 20. веку Миливоја Иванишевића у Београду, који посједује огромну документацију о муслиманским злочинима почињеним над Србима у Сребреници и околини.

„Желимо да снимимо још неколико разговора са члановима породица српских жртава и очевицима злочина, као и споменике и фото-документацију који свједоче о српским страдањима“, наводи Дворжак.

Говорећи о овом пројекту, он наводи да се овим филмом жели супроставити лажима о Сребреници које западни медији више од двије деценије износе у свјетску јавност.

„Због историјске истине потребно је да се демантује серија лажи о наводном геноциду над сребреничким Бошњацима и да се исприча прича о српским жртвама у Сребреници за које шира јавност не зна“, поручује чешки редитељ.

Дворжак је рекао да он и његови сарадници желе да у овом документарном филму прикажу као је почео рат у БиХ.

„Имамо доказе који показују да су се муслимани спремали за рат и да су своје војно способне младиће слали на обуку и ратишта у Хрватској и да су нападали на касарне и припаднике тадашње регуларне Југословенске народне армије“, истиче Дворжак.

Он наглашава да постоје и сведоци који су сведочили да су снаге Алије Изетбеговића пуцале по циљевима на пијаци Маркале и у Улици Васе Мискина у Сарајеву по налогу свог руководства да би окривили Србе и изазвали међународну војну интервенцију и ударе на српске положаје.

„Изетбеговић је, према сведочењима која имамо, одговоран и за Сребреницу, коју је жртвовао ради међународне војне интервенције, као и за манипулацију са дешавањима и жртвама у Поточарима која још није прекинута“, каже Дворжак.

Он подсећа да за злочине над Србима у Сребреници још нико није осуђен, а да треба да се процесуирају и муслимански налогодавци злочина почињених над властитим народом.

Подршку у реализацији овог пројекта чешком редитељу пружају Удружење логораша регије Бирач, Борачка организација Сребреница, те организације породица заробљених и погинулих српских бораца и несталих цивила из Братунца и Сребренице.

Дворжак, борац за откривање праве истине о погрому Срба на Космету, аутор је документарног филма „Отето Косово“, који је пре неколико година у свет пласирао истину о српском страдању и албанским злочинима на Косову, чиме су демантоване лажи о српским злочинима у овој јужној српској покрајини које су пласирали западни медији.

Осим о српском страдању, у филму се говори и о уништавању и отимању српске имовине и културно-историјског наслеђа на Косову.

https://rs.sputniknews.com/regioni/201806141115974697-srebrenica-film-ceska-reditelj/






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >