Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Владан Динић: Зашто кад кажеш "Сребреница", не мислиш на Братунац (и обрнуто)
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Владан Динић: Зашто кад кажеш "Сребреница", не мислиш на Братунац (и обрнуто) Штампај Пошаљи
Понедељак, 10 јун 2013
После бившег председника Србије Бориса Тадића, и Томислав Николић, садашњи председник, поклонио се сенима убијених у – Сребреници.

Цивилизацијски?
Да!
Али...?
Шта ту има – али?!

Ко ће убијеним Србима у Братунцу, Сребреници, Витници, Брежани, Кравици... да се, барем поклони и извини, ако у Хагу већ нико за њих не одговара?!

У жестокој размени удараца (и испод појаса) дошли смо, коначно, до једне „истине“:
Ко каже Сребреница, никад не каже "Олуја".

Или: Кад кажеш Сребрница, никад не кажеш Братунац, а може и обрнуто.
И?
Тачка.


Да не кажем да нико и не помиње Братунац где су Орићеви људи, да не кажем муслимани, побили много људи.

Да и ја не лицитирам и играм се жртвама, или српским згариштима у сребреничком крају...

Њима, ваљда нема ко да се извини, или су мртви у Сребреници значајнији од мртвих у Братунцу?

Не бих се с тим сложио. Свим невиним жртвама одајем пошту, и за мене, свака жртва је подједнако тешка. Било с оне, или с ове стране.

Досад.

Док ми медији који се штампају у Србији нису отворили очи: да једни мртви имају већу тежину од других...

А, био сам убеђен да смо сви, пред Богом и пред Алахом и за живота, поготово у смрти, једнаки...

Да се не бих играо мртвима, послужићу се коментаром, за недељник „СВЕДОК“, угледног истраживача и научника Миливоја Иванишевића, са Института за истраживање српских страдања у XX веку (до 2008. Центар за истраживања злочина над српским народом):

"Ако је до истине и помирења нормало би било да се сучеље подаци и документа обе супротстављене стране. То је први, и незаобилазан, услов да се потпуније међусобно информишемо и, свесни свега што се коме догодило, градимо мирну будућност.

Свака обмана је изазов за нове неспоразуме, спорове, па и сукобе. Прошло је време медијских манипулација и обмана и данас, коначно, свака од некада ратујућих страна мора погледати истини у очи. Морамо знати шта нам се догодило и шта смо другима учинили.

Зато очекујемо да и муслиманска страна пружи јавности на увид страдања својих села и мештана кад су били нападнути од својих српских комшија".

***

Све је почело на Ђурђевдан


Тешка је била судбина више од 110 српских села или заселака у мешовитим српско-муслиманским месним заједницама које су током рата, барем у неком кратком периоду, освајале и контролисале муслиманске оружане формације. Поред великих људских страдања ова села су готово до темеља разорена или спаљена, а покретна имовина је опљачкана и пренета у муслиманска села и њихов тадашњи центар -  Сребреницу.

Све је почело, можда не случајно, на велики српски празник Ђурђевдан. Од тада бележимо следећи редослед српских страдања у зони одговорности 8. оперативне групе, а од 1. јануара 1995. год. под новим називом, 28. дивизије Армије БиХ.

Преузмите цео текст:
icon VDinic Zasto kad kazes Srebrenica, ne mislis na Bratunac (i obrnuto) (346.77 kB)


Извор:
http://www.nspm.rs/istina-i-pomirenje-na-ex-yu-prostorima/zasto-kad-kazes-srebrnica-nikad-ne-kazes-bratunac-moze-i-obrnuto.html







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >