|
Четвртак, 12 јануар 2012 |
|
14:45 |11/01/2012
Свједоци одбране Бесима Мудеризовића и Рамиза Авдовића, који су оптужени за ратни злочин над српским цивилима у сарајевском логору "Виктор Бубањ", негирали су твдрње Сипе да су их оптужени контактирали како би утицали на могуће свједоке.
Након оваквог свједочења Сонибоја Шкиљевића и Жељка Кљајића бранилац оптуженог Авдовића, Мирза Ковач, затражио је да оптужени буду пуштени из притвора.
Мудеризовић и Авдовић су од краја јуна до краја новембра 1992. године, као свјесни учесници удруженог злочиначког подухвата, учествовали у успостављању и одржавању система злостављања цивила српске националности у касарни "Виктор Бубањ". Иста оптужница терети и Илиуана-Николаеа Винтилу, који је рођен у Румунији, а био је кувар и стражар у некадашњој касарни. Винтила се брани са слободе.
|
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 09 јануар 2012 |
М. Петковић | 09. 01. 2012 - 14:04h |
Лоај ал-Зогби, вођа исламистичког покрета салафиста Ал-Моуиноун, осумњичен је да је одговоран за три самоубилачка напада у Дамаску када је крајем прошле године погинуло на стотине људи. Сиријске власти верују да је главни кривац иза ових злочина Ал-Зогби који је деведесетих година учествовао у ратовима на територији Босне и Херцеговине у коју је дошао са групом муџахедина из Авганистана, преко Судијске Арабије и Хрватске.
Лоај ал-Зогби
Ово је хрватском “Вечерњем листу” открио Ахмед Мунир , члан одбора за националну сигурност Сирије и члан сиријског парламента.
- Могу да тврдим да иза три самоубилачка напада у Дамаску стоји Лоај ал-Зогби и Ал-Моуиноун, организација сродна Ал-каиди – рекао је Мунир додавши да сиријским властима није познато где се налази Ал-Зогби.
|
|
Детаљније...
|
|
Четвртак, 05 јануар 2012 |
|
Datum: 04.01.2012 22:00
Autor: Горан Маунага
КAЛЕСИЈA - Српски повратници у селу Горња Дубница код Калесије живе у страху од вехабија које убрзано насељавају ово мјесто у чему им, како тврде, помажу општинске власти дајући им новац намијењен повратницима.
У Удружењу српских повратника у Калесију "Гласу Српске" су казали да су вехабије у том селу, у којем је до рата живјело 1.200 Срба, обновиле и уселиле се у више од 30 кућа.
- Ту је остало још само шест кућа у којима живе Срби, иако их је 2005. године било 25. Општинске власти су сва средства из Фонда за повратак БиХ, која су била намијењена повратку Срба, уложила у насељавање вехабија - кажу представници Удружења не желећи да им се помињу имена због страха од прогона власти и вехабија.
|
|
Детаљније...
|
|
Среда, 04 јануар 2012 |
|
[Политика]: Бањалука – Да се вехабије шире по Босни и Херцеговини потврђује и текст „Вехабије из Беча купиле цело калесијско село Горња Дубница”, сарајевског недељника „Слободна Босна”, чији је аутор Сузана Мијатовић. Она је навела да су вехабије купиле српске куће и имања и у њему основали „нову шеријатску заједницу”.
Новац за куповину кућа и имања доношен им је из Беча у коферима. Паре су обезбедили вођа вехабијске заједнице у Бечу Мухамед Порча, који од 1993. године ради као предавач у бечком огранку Виског саудијског комитета, и његов сарадник Неџад Балкан, познатији као Абу Мухамед. Они су, уједно, кључни људи вехабијске заједнице у Аустрији.
|
|
Детаљније...
|
|
Уторак, 20 децембар 2011 |
19/12/2011 | 15:56 | СРНА
Мирсад Ватрач, оптужен за ратни злочин против српског цивилног становништва 1992. године у селу Сердари, у општини Котор Варош, изјаснио се данас пред Судом БиХ да није крив.
У оптужници се наводи да је Ватрач у својству припадника Територијалне одбране /ТО/ Котор Варош, заједно са осталим припадницима ТО, 17. септембра 1992. године, учествовао у нападу на цивилно становништво српске националности овог села, када је убијено 16 цивила међу којима и двоје дјеце, док су тешко повријеђена два лица.
Ватрач се терети и да је учествовао и у паљењу више породичних кућа и привредних објеката, саопштено је из Суда БиХ. Пред Судом БиХ 15. децембра је почело суђење Фикрету Планинчићу, Расиму Лишанчићу и Сеаду Мензилу који се такође терете за ратне злочине против српског цивилног становништва 1992. године у селу Сердари, у општини Котор Варош.
http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=52038
|
|
Среда, 14 децембар 2011 |
|
Срна | 14. 12. 2011. - 01:01h
У наставку суђења Албини Терзић, званој Нина, која се терети ратни злочин против цивилног становништва српске националности, сведоци Тужилаштва Босне и Херцеговине рекли су да је у основној школи у Оџаку 1992. године она хушкала пса на ратне заробљенике.
Радојица Ракић је пред Судом БиХ испричао да је Терзићева више пута доводила пса и да је претила да ће га пустити ако заробљеници не буду слушали, преноси Балканска истраживачка мрежа (БИРН).
"Нина је доводила пса више пута. Једном је било катастрофално - натерали су нас да певамо до изнемоглости. Певали смо ‘Ево Јуре и Бобана’, ‘Црвен фесић нано’. Баш та Нина наредила је да певамо ‘Црвен фесић нано’, а и други су наређивали да певамо. То је трајало четири или пет сати. Коста је пао у несвест од певања", рекао Ракић током сведочења.
|
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 12 децембар 2011 |
|
Инфо | 12:13 | 12/12/2011 | Извор: Независне новине
Вехабије и припадници других облика интерпретације ислама дјелују у БиХ и изражавају активности које исламске заједнице желе да остваре првенствено према Европи, а њихов први циљ је југоисточна Европа, рекао је Срни војно-политички аналитичар из Бањалуке Гостимир Поповић.
"Чињеница је да они постоје и да се налазе на овим просторима, а постоје и други облици интерпретације ислама који ће се појављивати у одређеним моментима када то буде потребно њиховим менторима из Ријада или Анкаре", рекао је Поповић, коментаришући изјаву предсједника Сабора Исламске заједнице у БиХ Сафета Софтића да вехабизам као покрет не постоји у БиХ.
Поповић је рекао да је та изјава дата с циљем скретања пажња, јер вехабијског покрета и других облика интерпретације ислама у БиХ има.
|
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 12 децембар 2011 |
|
Инфо | 14:05 | 12/12/2011 | Извор: СРНА
Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против Бесима Мудеризовићa (59), Рамиза Авдовићa званог "Даиџа" (56) и Винтила Лулиана Николае (47), сва тројица настањени у Сарајеву, због ратног злочина против српских цивила у затвору у бившој касарни "Виктор Бубањ", саопштено је из Тужилаштва.
Мудеризовић, рођен у Сарајеву, био је замјеник управника на петом спрату Окружног затвора у Сарајеву и командир војног затвора у бившој касарни "Виктор Бубањ", Авдовић, рођен у Фочи, био је командир страже на петом спрату Окружног затвора у Сарајеву и у војном затвору у бившој касарни "Виктор Бубањ", а Винтил Лулиан Николае, рођен у Букурешту, стражар у војном затвору у бившој касарни "Виктор Бубањ".
|
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 12 децембар 2011 |
|
Datum: 05.12.2011 22:00
Autor: Жељка Домазет
СAРAЈЕВО - Кантонални суд у Сарајеву ослободио је јуче припадника злогласне Десете брдске бригаде Aрмије РБиХ Самира Бејтића оптужби за ратне злочине над Србима почињене током рата на локалитету Казани у Сарајеву.
Бејтић је у јулу 2006. године осуђен пред Кантоналним судом у Сарајеву на 14 година и шест мјесеци због убиства цивила на Казанима, а Врховни суд Федерације БиХ прихватио је уложене жалбе на ту пресуду и обновио судски поступак.
Бејтић је у јуну 2008. године поново ослобођен оптужбе за злочине на Казанима. Врховни суд ФБиХ је 2010. године укинуо ту пресуду и наложио поновно суђење.
Руководилац Тима за координацију активности истраживања ратних злочина и тражења несталих лица Републике Српске Сташа Кошарац за "Глас Српске" каже да се ради о лакрдији која потврђује да је потребно реструктуирање правосуђа.
|
|
Детаљније...
|
|