Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

РАТНИ ЗЛОЧИНИ У БОСНИ О КОЈИМА СЕ ЋУТИ САРАЈЕВО - НАЈВЕЋЕ СТРАДАЛИШТЕ СРБА (2) Штампај Пошаљи
Среда, 06 октобар 2010
28. 09. 2010. 00:00h | Приредио: Ђорђе БАРОВИЋ
 
Цео град гробница

Прва масовна мучења и погубљења српских регрута ЈНА и становника околних општина изводила се на неколико места у самом срцу Сарајева

ПОТРЕСНО СВЕДОЧАНСТВО: Српске жртве из Граховишта
 ПОТРЕСНО СВЕДОЧАНСТВО:
Српске жртве из
Граховишта
Први злочин муслимана у последњем рату почињен над Србима у Сарајеву догодио се 1. марта 1992. године када је испред старе православне цркве убијен свештеник Никола Гардовић. "То је и прво индивидуално убиство. А први масован злочин догодио се након непуна два месеца, или ускоро пошто је БиХ стекла међународно признање, чиме су муслимани, према властитом схватању и понашању, добили одрешене руке за поход на Србе и злочине над српским становништвом. Ликвидација заробљених припадника Југословенске народне армије је и први евидентиран масован злочин на подручју града Сарајева."


Детаљније...
 
РАТНИ ЗЛОЧИНИ У БОСНИ О КОЈИМА СЕ ЋУТИ САРАЈЕВО - НАЈВЕЋЕ СТРАДАЛИШТЕ СРБА (1) Штампај Пошаљи
Среда, 06 октобар 2010
27. 09. 2010. 00:00h  | Приредио: Ђорђе БАРОВИЋ

Вешто скривана тајна

 
 ПРВА ЖРТВА: Сахрана убијеног Србина Николе Гардовића
 ПРВА ЖРТВА:
Сахрана убијеног
Србина
Николе Гардовића
Прве године рата 1992, од маја па у наредних седам месеци, у Сарајеву убијено више Срба него у време Другог светског рата и усташке Независне Државе Хрватске 
 
У издању "Хришћанске мисли" из Београда ускоро ће се појавити до сада најобухватније истраживање о страдању Срба у Сарајеву током последњег рата.
 
Књига у којој ће се наћи и списак са до сада евидентираним убијеним грађанима српске националности обрађује сва дешавања у некадашњем највећем српском граду у Босни и Херцеговини, а захваљујући љубазности њеног аутора Миливоја Иванишевића, директора Института за проучавање страдања Срба у 20. веку, "Вести" објављују најзанимљивије делове.
 
 
Детаљније...
 
БиХ - злочини над сарајевским Србима - фељтон (10) Штампај Пошаљи
Субота, 02 октобар 2010

 

 СРНА

КАКО СУ (ЗЛО)УПОТРЕБЉИВАНИ ЦИВИЛНИ ОБЈЕКТИ И СНАЈПЕРИ

               
Приредио: Ненад ТАДИЋ
   
    БИЈЕЉИНА, 25. СЕПТЕМБРА (СРНА) - Муслимански снајперисти су подједнако немилосрдно гађали, убијали и сакатили дјецу, жене, старије особе или војнике - мете су налазили на улицама, балконима, у баштама, двориштима, возилима...

    Жртве су били и двоје младих, момак и његова девојка, који су изрешетани снајперским хицима на мосту приликом покушаја да напусте Сарајево. Овај злочин је током рата и у медијима стално приписиван Србима, али није помињано да је убијени младић био Србин, а убијена дјевојка муслиманка и да су страдали при покушају да пребјегну у српски дио града - наводи Иванишевић у књизи "Српска стратишта Сарајева".

   
Детаљније...
 
БиХ - злочини над сарајевским Србима - фељтон (9) Штампај Пошаљи
Субота, 02 октобар 2010
 СРНА

СНАЈПЕРСКУ ВАТРУ НАРЕЂИВАО И САМ ИЗЕТБЕГОВИЋ


Приредио: Ненад ТАДИЋ


    БИЈЕЉИНА, 24. СЕПТЕМБРА (СРНА) - У времену од 1992. до 1995. године јединице, команде и стручне службе Војске Републике Српске откриле су и регистровале више од пет хиљада локација у муслиманском дијелу Сарајева које су, повремено или трајно, коришћене за разне потребе Армије БиХ, а нису се налазиле у комплексу војних и полицијских објеката који су прије рата коришћени за потребе ЈНА и Министарства унутрашњих послова БиХ - наводи Миливоје Иванишевић у књизи "Српска стратишта Сарајева".

    Значи, ријеч је о цивилним здањима, у највећем броју случајева о стамбеним зградама, школама, обдаништима, пословним просторијама цивилних установа и предузећа. Све је то у мањој или већој мјери заузето и коришћено за смјештај више стотина разних команди и штабова, од заповједништва појединих чета, батаљона и бригада до команде Првог корпуса и Штаба Врховне команде Армије БиХ.
 
 
Детаљније...
 
БиХ - злочини над сарајевским Србима - фељтон (8) Штампај Пошаљи
Субота, 02 октобар 2010
 СРНА

ЛОКАЦИЈЕ НА КОЈИМА СУ БИЛИ ЗАТВОРИ ЗА СРБЕ

 
Приредио: Ненад ТАДИЋ


    БИЈЕЉИНА, 23. СЕПТЕМБРА (СРНА) - У књизи "Српска стратишта Сарајева" Миливоје Иванишевић наводи списак логора за Србе у муслиманском дијелу ратног Сарајева, који су оријентационо груписани према локалитетима на којима су евидентирани.

    Можда неки називи објеката и мјеста на којима су се налазили нису довољно прецизно наведени али, ако се за то укаже потреба, не би требало да буде тешко утврдити пуну адресу.

    Алипашино Поље, насеље бр. 2, у подруму кафића "Борсалино", Трг ЗАВНОБиХ-а бр. 23; Алипашино Поље, у подруму зграде на Тргу ЗАВНОБиХ-а 27, затвор Јуке Празине; Алипашино Поље, у подруму зграде на Тргу ЗАВНОБиХ-а 21 (испод продавнице "Мали конзум") затвор Јуке Празине;
 
 
Детаљније...
 
БиХ - злочини над сарајевским Србима - фељтон (7) Штампај Пошаљи
Четвртак, 30 септембар 2010

 

 СРНА

СТОТИНЕ ЛОГОРА - ОД ПОСЕБНИХ ПРОСТОРА ДО СТАНОВА

 

Приредио: Ненад ТАДИЋ    
 
БИЈЕЉИНА, 22. СЕПТЕМБРА (СРНА) - У трагичној судбини Срба у муслиманском дијелу Сарајева током рата посебно нечовјечну и веома сурову улогу имали су затвори и логори којих је, према обнарадованим подацима и приложеном адресару Комитета за прикупљање података о извршеним злочинима против човјечености и међународног права, било 523.    
    Те логоре за Србе оснивале су муслиманске и хрватске војне или цивилне власти. Овим подацима се данас служи и Удружење логораша Републике Српске. Истина, не ријетко, подједнако трагична страдања доживљавали су и трепјели Срби, становници муслиманског дијела Сарајева, и у својим кућама, становима и радним мјестима.

Детаљније...
 
БиХ - злочини над сарајевским Србима - фељтон (6) Штампај Пошаљи
Среда, 29 септембар 2010
 СРНА

МАСАКР НА ИГМАНУ



Приредио: Ненад ТАДИЋ

    БИЈЕЉИНА, 21. СЕПТЕМБРА (СРНА) - Село Прачу у сарајевској општини Пале, у граничном подручју према Горажду, напале су и освојиле муслиманске оружане формације, припадници Армије БиХ, 9. октобра 1992. године у јутарњим часовима - убијено је више мјештана и избјеглица српске националности, а још више их је рањено и протјерано - наводи у књизи "Српска стратишта Сарајева" Миливоје Иванишевић....

    Лична имовина лица српске националности опљачкана је, а куће попаљене.
 
Жртве: 1) Мирко (Милан) Тодоровић, 1959; 2) Миломир (Рајко) Гутаљ, 1956; 3) Ранко (Жарко) Тодоровић, 1967; 4) Јован (Миладин) Станишић, 1967; 5) Петар (Раде) Новаковић, 1959; 6) Душан (Спасоје) Пелемиш, 1926; 7) Милија (Михајло) Лучић, 1925; 8) Миломир (Раде) Лучић, 1959; 9) Момчило (Симо) Дрвенџија, 1947; 10) Миладин (Урош) Живковић, 1947; 11) Миломир (Марко) Живковић, 1962.
 
 
Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 134 - 140 од 196