Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Иванишевић: Злочини над Србима су табу тема за Трибунал Штампај Пошаљи
Петак, 30 новембар 2012
среда, 28 новембар 2012 13:33

Директор београдског Института за истраживање злочина над Србима Миливоје Иванишевић оцијенио је у изјави Срни да су за Хашки трибунал злочини над Србима табу тема.

Коментаришући одлуку Хашког трибунала да у процесу суђења некадашњем предсједнику Републике Српске Радовану Караџићу искључи свједочење бившег логораша Бранислава Дукића, Иванишевић је рекао да је то доказ увјежбаног стереотипа од почетка суђења.

"Трибунал нам тиме врло јасно ставља до знања да српске жртве нису предемт његовог интересовања", рекао је Иванишевић, аутор бројних књига и списа о страдању Срба на простору БиХ у протеклом рату.



Детаљније...
 
Миливоје Бато Иванишевић: Није било „шкорпиона“ у Сребреници Штампај Пошаљи
Петак, 13 јул 2012

Тема дана | 3. јул 2012. | 19:40

Драган Башовић

Миливоје Бата ИванишевићБЕОГРАД – У Сребреници током операција Војске Републике Српске 11. јула 1995. године није било припадника паравојне формације „Шкорпиони“ – каже за „Правду“ члан тима за одбрану Радована Караџића пред Хашким трибуналом Миливоје Бато Иванишевић.

Према томе, додаје он, мајор француске војне обавештајне службе који је пребегао у Белорусију са документима који наводно сведоче о улози „Шкорпиона“ у Сребреници и контроли западних обавештајних служби над њима, не може имати доказе који би то поткрепили.

На питање да ли су „шкорпиони“ били присутни у Сребреници јула 1995. године, Иванишевић каже:

- То није могуће. Био сам у Сребреници у време када је ВРС ослобађала тај део територије. Наше регуларне трупе не би дозволиле било каквим паравојним формацијама да се туда крећу.


Детаљније...
 
Страхињa Живак: Живим да бих сведочио! Штампај Пошаљи
Четвртак, 28 јун 2012
Регион | Уредништво | februar 2, 2012 at 22:55

Разговарала Биљана Живковић

Страхиња Живак„Убили су ми муслимани оца и два стрица у Другом светском рату. Мајка Босиљка бринула је о нас четворо сирочади. Нисам ни сањао да ће крчаг нове балканске несреће однети живот мојих синова“, каже српски логораш за време рата у БиХ


Судбина Страхиње Живака, пензионисаног инжењера из Требиња, стала је до сада у девет књига . Неке су преведене на више светских језика. У свом граду Страхиња је жива легенда. И не постоји Србин у Босни и Херцеговини који није чуо за њега. Почетком несрећног рата у БиХ, тешко рањен доспева у Алијине казамате, и у једном од најгорих мучилишта, у „Централном затвору“, сазнао је да су му бранећи огњиште убијена двојица синова. Од туге његовој супрузи препукло је срце. У злогласном сарајевском затвору обећао је себи да ће преживети, да би сведочио о ономе што други неће, нити желе да признају, о злочинима муслиманске и хрватске војске над Србима.

Прошли сте невиђену личну Голготу, тамнујући у логорима Алије Изетбеговића. Трагедија ваше породице је несагледива. Рат у БиХ вам је отргао синове, који су страдали заједно са својим сународницима бранећи српско село у Општини Коњиц!

Слободана (34) и Велимира (30) сам изгубио 26. маја 1992. године, убијени су у селу Брадина са још педесетак Срба који су бранили нејач од многоструко бројније Алијине  хорде. За њихову смрт сам сазнао у сарајевском затвору. У историји села то је крвави датум. Брадина је својеврстан симбол страдања српског народа у последњем рату. Србима  наметнутом!

Детаљније...
 
ОТКРИЋЕ: У Босни најмање 104 српске масовне гробнице Штампај Пошаљи
Среда, 15 фебруар 2012
Фaктu |15.02.2012 | Марија М. Зарић

У РАТУ У БОСНИ СТРАДАЛО НАЈМАЊЕ 32.000 СРБА,
А НЕ 24.900 КАО ШТО СУ ТВРДИЛИ МУСЛИМАНИ

Мапа масовних гробница Срба у БиХ
Коначно направљена мапа злочина над Србима која обухвата око 1.600 локација масовних и појединачних гробница
Број српских жртава у целој БиХ, а посебно у Сарајеву, знатно је погубнији за српску популацију у БиХ него што наводи центар Мирсада Токаче - објашњава директор београдског Института за истраживање српских страдања у 20. веку, историчар Миливоје Иванишевић

СРБИ су масовно убијани у протеклом рату у Босни. И то на најмонструознији начин, а њихове смрти су остале без икаквог судског епилога.

Према евиденцији Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске, страдало је најмање 32.000 Срба, од којих - 10.000 цивила. Апел да се направи централна евиденција несталих у БиХ, како би престало да се манипулише са бројем српских жртава, коначно је уродила плодом.

Детаљније...
 
Иванишевић: Сарајевски центар умањио број српских жртава Штампај Пошаљи
Уторак, 07 фебруар 2012
11:43     |     06/02/2012 | Извор: СРНА

Миливоје ИванишевићБеоградски Институт за истраживање српских страдања у 20. вијеку упозорава да је сарајевски Истраживачко-документациони центар у својим подацима умањио број српских жртава у протеклом рату за 5 800 на нивоу БиХ и за 4 027 у Сарајеву.
   
Директор београдског института историчар Миливоје Иванишевић рекао је да су подаци његовог института о броју српских жртава у цијелој БиХ, а посебно у Сарајеву, знатно погубнији за српску популацију у БиХ него што наводи центар Мирсада Токаче.

Уз подсјећање да у објављеним подацима сарајевског центра људски губици српске националности у БиХ износе 24 900 лица, Иванишевић наводи да је у бази података београдског Института евидентирано 30 700 српских жртава, или 5 800 више од објављене цифре сарајевског центра.

Детаљније...
 
Свилен гајтан за сведоке убистава Срба Штампај Пошаљи
Среда, 01 фебруар 2012
Требиње 01. 02. 2012 | ПРЕС РС
 
Страхиња Живак, САВЕТНИК У ИНСТИТУТУ ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ СТРАДАЊА СРБА У 20. ВЕКУ

 Страхиња Живак, САВЕТНИК У ИНСТИТУТУ ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ СТРАДАЊА СРБА У 20. ВЕКУ
 ПОСВЕТИО ЖИВОТ
ОТКРИВАЊУ ИСТИНЕ
О ЗЛОЧИНИМА НАД
СРБИМА Страхиња
Живак, бивши
логораш и човек
коме су у Брадини
убијена два сина
Страхиња Живак, некадашњи логораш у сарајевским казаматима смрти и човек коме су у Брадини код Коњица убијена два сина и 15 најближих рођака, тврди да је сведоцима ратних злочина над Србима у Коњицу намењен „свилен гајтан“!

Наш саговорник, који данас ради као сарадник београдског Института за истраживање српских страдања у 20. веку, каже да је сценарио и више него очигледан и да сведоци убистава Срба нестају као и Албанци који су били спремни да пред Хашким трибуналом сведоче о злочинима над Србима на Косову!


Детаљније...
 
Током протеклог рата настрадало око 31 000 Срба Штампај Пошаљи
Уторак, 24 јануар 2012
23/01/2012 08:30 | Зворник Данас

logo_danas_zvornikБАЊАЛУКА – Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миловоје Иванишевић изјавио је да се са степеном поузданости од 97-98 процената може рећи да је број српских жртава у БиХ у протеклом рату око 31 000.

Он је за “Екстра магазин” рекао да је током рата више од 1.900 српских насеља нападано и етнички очишћено на подручју Федерације БиХ, те додао да све које су нападали и који су им пружали отпор Бошњаци и њихови спонзори подводе под српске војне жртве, које су имали право да побију.


Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 113 - 119 од 196