Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Српска трага за још 1.654 нестала лица Штампај Пошаљи
Среда, 03 мај 2023
Срна | 03.05.2023 | Глас Српске

ИСТОЧНО САРАЈЕВО - Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Исидора Граорац изјавила је данас у Источном Сарајеву да је ова организација огорчена због поражавајућих резултата у процесу тражења несталих лица српске националности у БиХ због чега ће у наредном периоду бити покренуте много интензивније активности.

Према њеним ријечима, приоритет јесте поновно покретање процеса тражења несталих лица, односно како ријешити проблем 1.654 лица која се још налазе на списку несталих лица у Републици Српској.

"Друго јесте запошљавање дјеце наших чланова, и ту ми као организација морамо дати максимум. Ми данас на Заводу за запошљавања имамо више од 2.500 дјеце која заслужују много бољи друштвени статус у категорији становништва коме припадају, поготово јер је ријеч о младим и образованим људима", навела је Граорац.

Детаљније...
 
Ратни злочин није за откуп Штампај Пошаљи
Среда, 19 април 2023
Ведрана Кулага Симић | 19.04.2023 | Глас Српске

САРАЈЕВО - У парламентарну процедуру на заједничком нивоу власти упућен је приједлог измјена Кривичног закона БиХ којим би, у случају да добије зелено свјетло, била стављена тачка на досадашњу праксу према којој је могуће затворску замијенити новчаном казном чак и у случају кад је ријеч о пресуди за ратни злочин.

Иза иницијативе стоји посланик СДП-а у Представничком дому Парламента БиХ Саша Магазиновић с којим јуче нисмо успјели ступити у контакт. Он је, с друге стране, у акту који је примљен у том парламентарном дому навео да се приједлог односи на казне за ратни злочин које не прелазе годину дана. Према његовим информацијама, до сада је забиљежено осам случајева током посљедњих пет година у којима је “откупљена” затворска казна.

- Могућност “отплаћивања” ратног злочина и “куповина слободе” у тим случајевима је неприхватљива. Без обзира на то што се ради о казнама до годину дана затвора и даље се ради о ратном злочину и то у будућности треба спријечити - истакао је Магазиновић.
Детаљније...
 
Хашкој документацији није место у Сарајеву Штампај Пошаљи
Среда, 22 март 2023
СРНА | 21. 3. 2023.

БАЊАЛУКА, 21. МАРТА /СРНА/ - Уколико документација из архива Хашког трибунала буде похрањена у Сарајеву неће постојати могућност контроле њене евентуалне злоупотребе, изјавио је Срни вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић.

Нуждић је, коментаришући захтјев бошњачког члана Предсједништва БиХ Дениса Бећировића да архивска грађа буде похрањена у БиХ, нагласио да је питање на који начин би представници Републике Српске уопште имали контролу над кориштењем те документације.

"Наравно да смо скептични када је у питању предаја документације у Сарајево јер досадашња искуства нас поучавају да не можемо бити сигурни на који начин, у ком обиму, те у које сврхе би била кориштена та документација", навео је Нуждић.

Детаљније...
 
Перишић: Ускоро захтјев за ексхумације на више локација у Броду Штампај Пошаљи
Среда, 08 март 2023
Срна | 08.03.2023 | Глас Српске

БАЊАЛУКА - Институт за нестала лица БиХ поднијеће у најскорије вријеме захтјев Тужилаштву БиХ за обављање ексхумација на више локација у општини Брод гдје постоје индиције да се налазе бројни посмртни остаци жртава српске националности у вези са ратним догађајима из 1992. године, каже члан Колегијума директора Института Никола Перишић.

- На том подручју завршено је деминирање терена и урађене су све предистражне радње - рекао је Перишић Срни.
Он каже да постоје индиције да се на више локација на подручју општине Брод налазе масовни посмртни остаци жртава српске националности у вези са ратним догађајима из 1992. године.

Детаљније...
 
Грабовац: Приобални појас ријеке Саве крије масовну српску гробницу Штампај Пошаљи
Среда, 14 децембар 2022
14/12/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Предсједник Организације за тражење погинулих бораца и несталих цивила из Брода Марко Грабовац тврди да се у приобалном појасу уз ријеку Саву у овом мјесту налази прикривена српска масовна гробница и очекује да Тужилаштво БиХ изда наредбу за пробно копање и деминирање.

Грабовац је рекао Срни да ова организација још трага за 38 несталих лица српске националности из Брода, од којих је највише цивила које су припадници Хрватске војске 1992. године заробили на кућном прагу или су нестали из хрватских логора за Србе у Посавини.

Он је подсјетио да је почетком новембра уз помоћ чланова ове организације пронађена лобања убијеног борца Војске Републике Српске из Брода Добривоја Којића.

Детаљније...
 
Шест бивших припадника АБиХ приведено на подручју Сарајева и Горажда Штампај Пошаљи
Уторак, 13 децембар 2022
УХАПШЕНИ ЗБОГ РАТНИХ ЗЛОЧИНА НАД СРБИМА

13. 12. 2022 | Вечерње новости | С.Мишљеновић, М. Регоје

ПОЛИЦИЈСКИ службеници Агенције за истраге и заштиту данас су на подручју Сарајева и Горажда, ухапсили шест особа због основа сумње да су починили кривична дела ратни злочин против цивилног становништва, организовање групе људи и подстрекавање на кривична дела ратних злочина и повреде закона или обичаја рата прописана Кривичним законом БиХ.

ПРИПАДНИЦИ агенције СИПА ухапсили су јуче шест особа на подручју Сарајева и Горажда јер су под истрагом због ратног злочина почињеног у селу Јошаница код Фоче 19. де­цембра 1992. године, када је убијено 56 цивила српске националности, међу којима је било и жена и деце, саопштило је Тужилаштво БиХ.

Детаљније...
 
Све учесталија одлагања суђења за злочине над Србима Штампај Пошаљи
Четвртак, 10 новембар 2022
Од нашег дописника  | Душанка Станишић | 10.11.2022 | Политика

Није одржано рочиште у случају „Добровољачка”, а ни у процесу против Рамиза Дрековића

Сарајево – Одлагање заказаних суђења, у предметима у којима су пред Судом БиХ у Сарајеву за злочине над Србима оптужени Бошњаци, није више никакав изузетак, већ је постало пракса. О томе сведоче бројни примери од раније, а и најновија два од јуче. Први је одгађање наставка суђења члану ратног Председништва РБиХ Ејупу Ганићу и још деветорици бивших војних и полицијских функционера РБиХ, опужених у предмету „Добровољачка”, а други је суђење ратном генералу Рамизу Дрековићу, кога оптужница терети за злочине над српским цивилима на подручју Калиновика.

Детаљније...
 
На Игману пронађени остаци жртве српске националости Штампај Пошаљи
Понедељак, 12 септембар 2022
12/09/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Посмртни остаци најмање једне жртве протеклог рата пронађени су данас приликом ексхумације на Игману, а највјероватније је ријеч о лицу српске националности које је на овом подручју нестало 1993. године, саопштено је данас из Института за нестала лица БиХ.

Посмртни остаци ће данас, по окончању ексхумације на локалитету Мразиште, Велико поље, бити пребачени у костурницу "Свети Марко" у Миљевићима гдје ће услиједити њихова криминалистичко-техничка и судско-медицинска обрада.


Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 33 - 40 од 437