Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Тужилаштво БиХ обуставило истрагу против 455 лица за ратне злочине над Србима
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво БиХ обуставило истрагу против 455 лица за ратне злочине над Србима Штампај Пошаљи
Среда, 23 јануар 2013
среда, 23. јануар 2013.

БАЊАЛУКА - Одлука Тужилаштва БиХ о обустављању истрага против 455 лица за ратне злочине над Србима је апсолутно неприхватљива, крајње увредљива и понижавајућа за све жртве ратних злочина, изјавио је данас Милорад Додик, предсједник РС.

Тужилац Тужилаштва БиХ Бехаија Крњић донио је у понедјељак наредбу о неспровођењу истраге против 455 лица за ратне злочине у логорима "Силос", "Тарчин" и ОШ "9. мај".

Додик је истакао да РС неће прихватити ову одлуку и да ће наставити да користи сва правна и институционална средства како би извршиоци ратних злочина у овим логорима били изведени пред лице правде и адекватно кажњени.

"Ова одлука је још један у низу примјера селективне правде Тужилаштва БиХ. Сматрамо да је у поменутим предметима прикупљено више него довољно релевантних доказа и потресних свједочења српских логораша да се настави истрага о почињеним злочинима над припадницима српског народа", рекао је Додик.

Нагласио је да је очигледно да поменути тужилац уопште није био заинтересован за те доказе, будући да је донио одлуку о неспровођењу истраге само неколико дана након што је преузео предмет од претходног тужиоца.

"Ова одлука и понашање тужилаца у Тужилаштву БиХ још једном су потврдили потребу да се преиспита не само начин именовања тужилаца, него и озбиљно размотри сврха постојања и потреба укидања Тужилаштва БиХ, институције која је нелегитимно успостављена наметнутом одлуком високог представника, мимо Устава БиХ", истакао је Додик.

Ову наредбу најоштрије је осудио и Александар Џомбић предсједник Владе РС, истичући да је МУП РС већ уложио притужбу на ову одлуку.

"Селективан приступ правди изазива разочарење и повећава неповјерење грађана РС у правосудне институције БиХ", рекао је Џомбић. Додао је да ће Влада, односно МУП, у оквиру својих законских могућности, учинити све да извршиоци ратних злочина над Србима на подручју Тарчина, Хаџића, Храснице и Игмана буду кривично гоњени и адекватно кажњени.

Премијер је рекао да се поставља питање како изостаје спровођење истраге против лица за које је МУП РС прикупио доказе да су директно учествовали у злочинима у предмету "Ђелиловић и други", подсјетивши да је Суд БиХ потврдио оптужницу у том предмету у којем се осам осумњичених лица терети за удружени злочиначки подухват и ратне злочине на наведеним локацијама по командној одговорности.

"Ако Тужилаштво БиХ не прихвати притужбу МУП-а, захтијеваћемо да се овај предмет врати у надлежност правосудних институција РС, гдје ће имати приоритет у процесуирању", закључио је премијер Џомбић.

Горана Златковић, министарка правде РС, изјавила је да ће ентитетска правосуђа морати активније да раде на предметима ратних злочина да би се избјегла ситуација да нема крунских свједока.

"Влада даје пуну подршку када је ријеч о раду на предметима ратних злочина", рекла је Златковићева.

Станислав Чађо, министар унутрашњих послова РС, је на ванредној конференцији за новинаре рекао да је неспровођење истраге за ове злочине идентично сценарију у вези са случајем "Добровољачка" и истакао да МУП РС неће одустати од захтјева да починиоци ратних злочина буду процесуирани.

"То производи не само нервозу и стрепњу, већ и озбиљне сумње у функционалност и професионалност Тужилаштва за ратне злочине БиХ", истакао је Чађо, наводећи да ће МУП РС у конкретном случају радити на прикупљању нових доказа и чињеница. Чађо је оцијенио да је ово срамотан, тенденциозан и крајње непрофесионалан однос Тужилаштва БиХ, јер се из свега што је предузимало може закључити да поступајући тужилац готово да и није водио истрагу за наведена лица.

Гојко Васић, директор Полиције РС, рекао је да су истраге вођене под надзором Тужилаштва БиХ, у које су били укључени не само припадници МУП-а РС и других институција, већ и страни тужилац.

"Без обзира на велики број пријављених лица, за свако лице постојали су одређени докази и свједочења у којој фази је он учествовао у одређеном злочину, убиству, привођењу, тортури", истакао је Васић.

Наредбу Тужилаштва осудили су и Сташа Кошарац, шеф Тима за координацију активности истраживања ратних злочина и тражење несталих, Александра Пандуревић, посланик СДС-а у парламенту БиХ, и бројни други.

(Независне новине)

http://www.nspm.rs/hronika/tuzilastvo-bih-obustavilo-istragu-protiv-455-lica-za-ratne-zlocine-nad-srbima.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >