Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Младића теретили за геноцид у општинама без Срба Штампај Пошаљи
Петак, 11 јун 2021
11.06.2021 | Дарко Момић | Глас Српске

БАЊАЛУКА - Бошњачка јавност не може да прикрије разочарење зато што трибунал у Хагу првог команданта Војске Републике Српске генерала Ратка Младића, поред Сребренице, није осудио за геноцид у још шест општина у БиХ, међу којима су и Сански Мост и Кључ.

С друге стране, резултати посљедњег пописа становништва показују да су са територије тих општина етнички очишћени Срби, па јавност у Српској с пуним правом поставља питање како је хашко тужилаштво уопште могло да подигне оптужницу против Младића за геноцид над Бошњацима у тим општинама.

Према попису становништва из 1991. године, у Санском Мосту је живјело 28.136 Бошњака и 25.363 Србина, а према попису из 2013. године у тој општини је живјело 38.344 Бошњака и 1.837 Срба. Ситуација у Кључу је још погубнија, јер званични подаци показују да је 1991. године у тој подгрмечкој општини живјело 18.506 Срба, док према попису из 2013. године, вјеровали или не, тамо живе свега 273 Србина, а број Бошњака са пријератних 17.696 пао је на 16.130, с тим да сада чине више од 98 одсто становништва ове општине, у којој је прије рата живјело више од 50 одсто Срба.

Детаљније...
 
Осуђен без директних доказа за Сребреницу: Кључне тачке издвојеног мишљења судије Нијамбе Штампај Пошаљи
Четвртак, 10 јун 2021
10. 06. 2021 | Вечерње новости | С.Ј.Матић и С. Ровчанин Томковић

ПОСЛЕ објављивања правоснажне пресуде којом је Механизам за кривичне судове у Хагу осудио генерала Ратка Младића на доживотну робију, покренута је сумња да је кључни сведок тужилаштва Момир Николић, на чијем исказу почива малтене цела пресуда за злочине и геноцид у Сребреници, имао јак мотив да лажно сведочи.

ОСУЂЕН БЕЗ ДИРЕКТНИХ ДОКАЗА ЗА СРЕБРЕНИЦУ: Кључне тачке из издвојеног мишљења судије Нијамбе, која је прихватила Младићеву жалбу

Ово у свом издвојеном мишљењу наводи судија Приска Нијамбе, која је скоро у целости прихватила жалбу бившег команданта Војске РС, осим у делу пресуде за узимање припадника Унпрофора за таоце.

Детаљније...
 
ИЗДВОЈЕНО МИШЉЕЊЕ СУДИЈЕ НИЈАМБЕ: Суд није омогућио да Ратко Младић припреми смислену одбрану Штампај Пошаљи
Среда, 09 јун 2021
С. Рајковић | 09. 06. 2021 | Вечерње новости

Своје мишљење издвојила је председавајућа жалбеног већа судија Приска Матимба Нијамбе.

Преносимо део издвојеног мишљења судије Нијамбе која је доказала да генерал Ратко Младић и његова одбрана нису могли да припреме смислену одбрану због тога што тужилаштво није обавештавало одбрану о свим доказима које жели да изведе:

С поштовањем се не слажем са одлуком већине да одбаци све основе жалбе г. Младића. Сматрам да је жалбу господина Младића требало усвојити по свим основама, осим у ставу 6. Мој став заснован је на разлозима који следе.

С обзиром на сложеност и величину списа предмета и жалбе, и ограничењима захтевима да се експедитивно поступи и да радимо на даљину, бавим се само грешкама Претресног већа које сматрам најгрубљим.

Детаљније...
 
Судија Нијамбе: Суђење Младићу поновити, ВРС није починила геноцид у Сребреници Штампај Пошаљи
Уторак, 08 јун 2021
Судија Приска Матимба Нијамбе Фото: интернет
Агенција Бета | 08/06/2021 | Nedeljnik.rs

Председавајућа Апелационог већа хашког суда, Приска Матимба Нијамбе, успротивила се данашњој осуђујућој правоснажној пресуди које је то веће изрекло генералу Ратку Младићу, уз став да би суђење Младићу требало поновити.

У опширном супротном мишљењу, приложеном уз пресуду, судија Нијамбе је нагласила да је суд погрешио када је Младића прогласио кривим за “геноцид у Сребреници; прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ и терорисање становништва Сарајева снајперисањем и гранатирањем, 1992-95”.

Нијамбе се сложила само за закључком већине судија да је Младић сноси кривицу за узимање припадника Унпрофора за таоце, у лето 1995.

Детаљније...
 
Лукић: Постојала нада да ће жалбу и доказе погледати још неко осим судије Нијамбе Штампај Пошаљи
Уторак, 08 јун 2021
08/06/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

Адвокат одбране генерала Ратка Младића Бранко Лукић изјавио је за Срну да се одбрана надала да ће жалбу и доказе које је доставила прочитати бар још неко осим судије Приске Матимбе Нијамбе, предсједсавајуће Жалбеног вијећа, што се није десило, па се потврдило да је суд у Хагу – суд неправде.

- Најлакше је тако - рекао је он након изрицања другостепене пресуде генералу Ратку Младићу на казну доживотног затвора.

Лукић је навео да би држава Србија сада требала да се ангажује да се генералу Младићу обезбиједе хумани услови и безбједно окружење за издржавање казне, као и да се заложе да се Срби који су издржали дио своје казне врате кућама.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 51 - 55 од 459