Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Милан Мандић: На Казанима убијено 1.000 Срба Штампај Пошаљи
Среда, 10 новембар 2021
РТРС | Искра, 9. 11. 2021.

За убиства почињена на Казанима и непријављивање кривичног дјела и починилаца током и непосредно након рата осуђено је 14 припадника Десете брдске бригаде такозване Армије БиХ

Предсједник Удружења породица несталих лица Сарајевско-романијске регије Милан Мандић рекао је да је на локацији Казани на Требевићу убијено 1.000 Срба, наводећи да ће се извинити свима који аргументовано докажу да то није истина.

Поводом одлуке Градског вијећа Сарајева да се подигне споменик жртвама на Казанима, Мандић је истакао да га интересује кога је градоначелник Сарајева Бењамина Карић питала да постави „онакву наказу од споменика, на којем се не помињу починиоци убистава“ – припадници такозване Армије БиХ.

Детаљније...
 
Сарајево: Убијени Срби заслужују крст Штампај Пошаљи
Недеља, 31 октобар 2021
Стратиште на Требевићу: Душан Шеховац на ивици јаме Казани Фото: Вести
Вести | 30.10.2021 | Ђорђе Баровић

У Сарајеву, на сарајевском ратишту, убијено је око 3.000 Срба, од којих око 120 деце, а још се трага за 200 несталих цивила и војника. Ако имате у виду – шта су и ко су жртве рата, сигуран сам да је више од 80 одсто злочина над Србима Сарајева остало нерешено. Истовремено, Сарајево је данас највећи старачки дом за Србе на Балкану и у њему се не рађају српска деца.

Ово, у разговору за “Вести” истиче Душан Шеховац, председник Центра за друштвена истраживања, транзицијску правду и демократију – “Истина и правда” из Сарајева.

Шеховац истиче да је одлука Градског већа града Сарајева о подизању споменика “суграђанима” на стратишту Казани пуна контроверзи и да су морали да се уваже апели Срба да те жртве буду “видљиве” – исписивањем њихових имена на ћирилици или православним обележјима.

Детаљније...
 
Међународна комисија коју предводи Гидеон Грајф објавила извештај: Није било геноцида у Сребреници Штампај Пошаљи
Среда, 21 јул 2021
Извештај Међународне комисије о Сребреници
среда, 21. јул 2021 | ИН4С, РТРС, НСПМ

Извештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. објављен је у целини на сајту Комисије коју предводи израелски историчар Гидеон Грајф.

Извештај, на 1.036 страна, као и закључци, објављени су на српском и енглеском језику.

Закључује се да се у Сребреници није догодио нити појединачни злочин геноцида нити геноцид уопште.

„Након темељне истраге Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. године, закључује се да се у Сребреници није догодио нити појединачни злочин геноцида нити геноцид уопште. Иако Комисија не сматра убиства која су се догодила око Сребренице геноцидом, она у уважава чињеницу да су хиљаде људи (углавном ратних заробљеника) убијене на најстрашнији начин и да одговорне за ове гнусне злочине треба казнити“, стоји, између осталог, у закључцима Комисије.

Детаљније...
 
Објављен Извјештај Независне међународне комисије о Сребреници Штампај Пошаљи
Среда, 21 јул 2021
21.07.2021 | Срна | Глас Српске

БАЊАЛУКА - Извјештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године од данас је досупан на веб страници Комисије као и на веб страници Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица подсјећају да је Влада Републике Српске одлуку о оснивању Комисије донијела на основу закључака републичког парламента, а са садржајем извјештаја упозната је на посебној сједници 11. јуна ове године.

- Влада Српске је увјерена да ће једино цјеловито и истинито сагледавање догађаја у сребреничкој регији, али и у цијелој БиХ, допринијети јачању повјерења и толеранције међу народима у БиХ, коначном помирењу и суживоту садашњих и будућих генерација - истиче се у саопштењу Републичког центра.

Детаљније...
 
Ној: Бошњачке борце погинуле на ратишту третирају као жртве "геноцида" Штампај Пошаљи
Уторак, 20 јул 2021
19/07/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

Посланик у њемачком парламенту Алексдандер Ној каже да се у Сребреници бошњачки борци, који су убијени на ратишту, третирају као жртве некаквог српског геноцида, док је с друге стране ослобођен њихов командант Насер Орић, иако је јасно да је починио злочин.

Ној је рекао да не може да оцијени да ли је у Сребреници ријеч о геноциду, ратном злочину или нечему трећем, али да је познато да тамо убијени Бошњаци нису сви били цивили, него бошњачки борци који су погинули у сукобима, што се прикрива.

- Осим тога, у околини Сребренице, мислиманска војска убила је хиљаду српских цивила, што је и довело до догађаја у Сребреници, а то се нигдје не помиње - рекао је Ној за Вечерње новости.

Детаљније...
 
Јесу ли власти у БиХ дигле руке од тражења несталих? Штампај Пошаљи
Понедељак, 05 јул 2021
05/07/2021 |  Аутор: РТРС

Институционална сарадња свих нивоа власти у БиХ, у којој је још трага за 7.600 лица, нема алтернативу, истакнуто је на данашњем округлом столу у Сарајеву посвећеном тражењу несталих.

Представници Републике Српске који трагају за још 1.657 лица још једном су изразили незадовољство застојем у процесу тражења и идентификације.

Братове посмртне остатке успио је пронаћи. За мајчиним још трага. Марко Грабовац глас је породица из Српске која трага за још 1.657 лица, породица које не крију незадовољство како се овај процес одвија након што је прешао на бх ниво.

Детаљније...
 
Пада мит о геноциду?! Штампај Пошаљи
Уторак, 15 јун 2021
Миливоје Иванишевић
Д. Декић - Вести | 15.06.2021 |  Вести

Неки Сребреничани, представљени као жртве злочина 1995. године страдали су пре тога, открила је Радио-телевизија Републике Српске, уз наводе да поседује документ са доказима о томе. Тврдње поткрепљују именима и презименима 11 Бошњака са годином смрти и нестанка, где се види да су страдали пре јулских дешавања у Сребреници.

Да је око меморијалног центра у Поточарима било много манипулација за “Вести” потврђује и Миливоје Иванишевић, оснивач и председник Института за истраживање српских страдања у 20. веку.

– У Сребреницу сам ушао 12. јула 1995. на Петровдан, дан после страдања, и прво наишао на побијене Србе. Сећам се и да смо нашли и убијену жену српске националности Иву Мирковић – прича наш саговорник.
Детаљније...
 
Одбијен приговор одбране да Караџић служи казну у Британији Штампај Пошаљи
Субота, 15 мај 2021
14.05.2021 | Срна | Глас Српске

БЕОГРАД - Механизам у Хагу одбио је приговор одбране бившег предсједника Републике Српске Радована Караџића на одлуку да буде упућен у Велику Британију на издржавање казне доживотног затвора, објавио је на свом Твитер налогу Караџићев адвокат Питер Робинсон.

Приговор Радована Караџића на одлуку да казну служи у Великој Британији одбио је предсједник судског Механизма Кармел Ађијус, навео је Робинсон.

Он је оцијенио да је том одлуком Хашки суд Караџића осудио на "самицу до краја његовог живота или на смрт у рукама муслиманских екстремиста у британским затворима".

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 57 - 64 од 437