Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Горажде
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Горажде, Рогатица, Вишеград
Нова оптужница за злочине над заробљеним српским војницима у Горажду и Вишеграду Штампај Пошаљи
Петак, 28 децембар 2018
28.12.2018 19:32 | Срна | Глас Српске

Сарајево - Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против пет лица оптужених за ратне злочине почињене над 20 заробљених припадника Војске Републике Српске на подручју Горажда и Вишеграда током 1992. и 1993. године.

Оптужница је подигнута против Ћамила Рамића, Мехмедалије Топаловића, Химзе Селимовића, Рамиза Мићиводе и Мустафе Стоврага.

Они су оптужени да су за вријеме рата у својству команданата и припадника Територијалне одбране такозване Армије РБиХ и МУП-а, на подручју Горажда и Вишеграда /Међеђа/, поступали супротно одредбама женевских конвенција о заштити ратних заробљеника, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Детаљније...
 
Саслушан Химзо Селимовић због ратних злочина над Србима у Горажду Штампај Пошаљи
Субота, 15 децембар 2018
14/12/2018 | РТРС

Бивши директор Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ, и кандидат за замјеника директора Федералне полиције, Химзо Селимовић саслушан је у Тужилаштву БиХ, као осумњичени у предмету ратног злочина над Србима у Горажду, сазнаје наша телевизија. Осумњичена су још четворица Бошњака, активних припадника Оружаних снага БиХ и МУП-а Кантона Сарајево.

РТРС сазнаје да је вршилац дужности главног тужиоца БиХ Гордана Тадић одбила да потпише налог за њихово хапшење, иако СИПА, по налогу Тужилаштва, Србе хапси у идентичним ситуацијама.

У два дана, Тужилаштво БиХ демонстрирало је различите аршине у поимању правде.

Србе осумњичене за ратни злочин с лисицама на рукама доводе на саслушање док Бошњаци попут Химзе Селимовића, чије је хапшење тражио поступајући тужилац, ушетају у Суд, дају изјаву и врате се кући.

Детаљније...
 
Уложени докази о незаконитом затварању Срба у Горажду Штампај Пошаљи
Четвртак, 15 март 2018
САРАЈЕВО, 15. МАРТА /СРНА/ - У наставку суђења Ибри Меркезу, Предрагу Богунићу и Ешефу Хурићу за ратни злочин почињен у Горажду, Тужилаштво БиХ уложило је низ материјалних доказа, којима жели доказати да су у том граду незаконито затваране особе српске националности.

Као доказ тужилац Маријана Чобовић уложила је оптужницу Окружног војног тужилаштва у Горажду од 22. јула 1993. против Десе Беговића и других особа због држања оружја без одобрења у Бучју у јуну 1992. године.

Чобовићева каже да овим документом и другим из уложеног сета доказа доказује незаконито затварање особа српске националности, као и да су, након пуштања затворених лица из Министарства унутрашњих послова /МУП/ у Горажду, тек 1993. године поднесене кривичне пријаве против само 12 особа.

"За Луку Беговића се није радило ни о кривичном дјелу, него о прекршају", рекла је Чобовићева.

Детаљније...
 
Свједок затекао српске цивиле затворене у полицијској станици Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 октобар 2017
19/10/2017 |  14:49 ⇒ 14:51 |  РТРС | СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Малин Чулов рекао је на суђењу оптуженима за убиства и затварање више од 100 српских цивила у Горажду у случају "Меркез и остали", да је у љето 1992. године у горажданској Полицијској станици затекао затворене цивиле српске националности, који су доведени из села Бучје.

Чулов је испричао да је у јулу или августу 1992. године дошао у Станицу јавне безбједности /СЈБ/ у Горажду на мјесто дежурног полицајца. Од руководног кадра, како је рекао, затекао је начелника Центра јавне безбједности Џевада Беговића и начелника Станице Ибру Меркеза.

Он је додао је да је командир Полицијске станице био Ешеф Хурић.

Детаљније...
 
Суђење Сејдићу: Заробљене Србе тукли и малтретирали у Међеђи Штампај Пошаљи
Уторак, 29 август 2017
29/08/2017 |  18:10 | РТРС |  СРНА

На суђењу бившем команданту Прве вишеградске бригаде такозване Армије БиХ Ахмету Сејдићу у Суду БиХ, Српкиње су свједочиле о заробљавању њихових мужева у јануару 1993. године, који су тада брутално премлаћивани, а који су у међувремену преминули.

Стоја Станишић рекла је да јој је муж Радоје био рањен 20. јануара 1993. године у Стрмици у општини Рудо и касније одведен у заробљеништво.

Према њеним ријечима, муж, који је касније преминуо, испричао јој је да га је заробила нека муслиманска војска, убацила у комби и тукла до Међеђе, преноси Бирн.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 36 - 40 од 56