Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Генерал Крстић можда први хашки осуђеник у Пољској
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Генерал Крстић можда први хашки осуђеник у Пољској Штампај Пошаљи
Уторак, 04 децембар 2012
01. 12. 2012. 18:12h |Бета

Босанско-српски генерал Радослав Крстић осуђен у Хагу за ратне злочине у Сребреници на 35 година затвора, биће вероватно први осуђени за ратне злочине на издржавању казне у Пољској у последње три деценије, о чему ће 6. децембра одлучити суд у Варшави.

архива: Генералу Крстићу Хаг не може да гарантује безбедност у затворима на Западу (!), па моли Пољаке да га приме на одслужење казне

Међународни суд за ратне злочине у бившој Југославији затражио је од Пољске да прими генерала Крстића, осуђеног 2001. године, на издржавање казне с образложењем да ни у једној земљи на Западу не може да му гарантује безбедност, јављају данас пољски медији.


Суд у Варшави разматраће наредне седмице да ли би прихватање хашког осуђеника било у складу са пољским законима и да ли би могло да наруши суверенитет и безбедност Пољске.

После суда, коначна одлука је на министру правде, а генерал може да се жали и на судску пресуду и на одлуку министра.

"Уколико би дошао на издржавање казне, она би у посебном процесу била преиначена, јер пољски закони не знају за казну од 35 година. Може то да буде казна од 25 година", казао је за Газету виборчу судија Окружног суда у Варшави, Игор Тулеја, коме је припао тај предмет.

Услове у затвору контролисао би међународни Црвени крст, а Тулеја је рекао да би требало обезбедити да генерал буде изолован од осталих затвореника.

Пољска је 2008. године потписала споразум са УН о преузимању максимално пет хашких осуђеника на издржавање казне у Пољској, а Сејм пољског парламента добио је уверавања од владе да прихватање осуђеника неће погоршати односе са Србијом.

"Све земље са простора бивше Југославије сарађују са Хашким трибуналом, па и Србија", казао је тада у дебати у Сејму Игор Ђалук из Министарства правде.

Последњи странац, Немац Ерик Кох, осуђен за ратне злочине током Другог светског рата у Источној Пруској, преминуо је у пољском затвору 1986. године, пошто смртна казна на коју је осуђен после рата никада није извршена.





http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/274094/General-Krstic-mozda-prvi-haski-osudenik-u-Poljskoj


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >