Дураковић: Тужилаштво тражи казну за злочин у Чајничу |
![]() |
![]() |
Петак, 04 јул 2025 | |
Enes Hodžić | 3. jula 2025 | Detektor
Тужилаштво Босне и Херцеговине је у завршној ријечи на суђењу за злочин у Чајничу затражило да Рамиз Дураковић буде проглашен кривим и кажњен по закону.
Тужилац Џевад Муратбеговић је навео како је Државно тужилаштво ван сваке разумне сумње доказало да је Дураковић починио ратни злочин против цивилног становништва, на начин да је пропустио казнити починиоце.
Муратбеговић се осврнуо на то да су у нападу припадници 43. дринске бригаде, којом је командовао Дураковић, нападали цивилне објекте, као и насеље Шапићи, у којем није било војске.
Подсјетио је тужилац како су бројни свједоци потврдили да је оптужени био командант бригаде и да им је он заповиједао.
Дураковић је оптужен, у својству команданта 43. дринске бригаде Армије БиХ, да није предузео мјере да казни починиоце након што су припадници бригаде 14. фебруара 1993. напали положаје Војске Републике Српске (ВРС) на локалитету Писаница и село Шапићи, у којем није било војних циљева. Према наводима оптужнице, у Шапићима је убијен један и рањена два цивила српске националности те запаљене двије куће.
Муратбеговић је подсјетио да су у селу запаљени цивилни објекти, куће Рајка и Милоша Пијевића, као и да је убијена Даринка Пијевић, чије беживотно тијело су нашли чланови породице када су се вратили након напада, што су потврдили свједоци.
“Чињеница да нико није видио од свједока ко је запалио куће, али је чињеница и да су на подручју села у то вријеме били припадници 2. и 3. батаљона 43. дринске бригаде”, навео је Муратбеговић и додао да припадници Војске Републике Српске с Трпинске косе у близини Шапића нису имали домет до кућа и да уништавање није могло бити резултат њиховог дјеловања.
Муратбеговић је казао и како сматра да су доказали да је Дураковић имао конкретне информације да су припадници јединица којима је командовао починили злочин над цивилима и имовином цивила српске националности, да је био присутан на око 500 метара далеко од мјеста догађаја и да његова комуникација са 3. батаљоном показује да је био информисан о њиховим поступцима.
Додао је да је Дураковић, као командант, био гарант сигурности и темељних људских слобода свих особа које су се нашле на том подручју у вријеме напада, али да ништа није подузео након сазнања о посљедицама. То је потврдио и налаз вјештака војне струке Мартина Франчешевића, те су из Тужилаштва навели како није потребно утврдити ко је извршио злочин, него ко је командовао нападном јединицом и издао наредбу за напад на село Шапићи.
Суд треба, као олакшавајућу околност, цијенити то што Дураковић раније није осуђиван, рекао је тужилац, али је затражио и продужење притвора због сумње да би могао постати недоступан правосудним органима.
Одбрана ће завршну ријеч изнијети 18. септембра.
|
Следећи > |
---|