Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow "Мусала" - Коњиц arrow Јахић ослобођен оптужбе за злочин у Коњицу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Јахић ослобођен оптужбе за злочин у Коњицу Штампај Пошаљи
Петак, 04 јул 2025
Marija Taušan | 3. jula 2025 | Detektor

Суд Босне и Херцеговине је првостепеном пресудом ослободио Енеса Јахића оптужбе за злочин у Коњицу у љето 1992. године.

Вијеће није ван разумне сумње утврдило да је Јахић, у својству припадника Општинског штаба Територијалне одбране Коњиц, физички злостављао жену српске националности у Брадини код Коњица у јулу 1992.

“У ситуацији када Тужилаштво није на сигуран и поуздан начин доказало да је оптужени починио дјело описано у оптужници, Вијеће се није бавило основним дјелом злочин против човјечности”, казала је предсједавајућа Вијећа Енида Хаџиомеровић.

Јахић је ослобођен оптужби да је у јулу 1992. наредио да у мјесни уред у Брадини приведу Ленку Куљанин, која је боравила у кући Јосипа Зовке, те да је испитивао о супругу и при томе је ударао песницама у главу, усљед чега је крварила, а онда је гурнуо у прозор. Батинање је, како се наводи, престало када је дошао Здравко Муцић звани Паво.

“Вијеће наглашава да је једини неспорни очевидац Ленка Куљанин, која казује да су се ту тада налазиле три особе – једна непозната која ју је ударала, те двије које је познавала из виђења и које су стајале код врата”, казала је Хаџиомеровић.

Она је додала да је Куљанин изјавила да је сазнала за Јахића, односно да је Муцић рекао Зовки ко ју је тукао. Истакла је да Зовко на суђењу није споменуо Јахића, већ само чуо да је Куљанин ударана.

“Вијеће посебно напомиње да Муцић није испитан у својству свједока, Тужилаштво је одустало од њега”, казала је Хаџиомеровић.

Здравко Муцић је у Хашком трибуналу осуђен на девет година затвора због злочина на подручју Коњица.

Према оцјени Вијећа, спорна је била и идентификација оптуженог на основу фотографија. Закључили су да је Куљанин дала уопштен опис лица које ју је тукло, а да у записнику са идентификације налази попис са именима лица на фотографијама што, како је навела судија, појачава сумњу да је заиста извршено препознавање.

“Вијеће не спори да се предметни догађај десио, али доводи у сумњу идентификацију”, навела је Хаџиомеровић.

Оштећена је упућена на парницу, а на изречену пресуду дозвољена је жалба Апелационом вијећу Суда БиХ.

Јахићу је раније суђено у предмету са Есадом Рамићем и још десет оптужених, којима је на терет стављено да су од маја 1992. до маја 1993., у оквиру широког и систематичног напада на српско цивилно становништво на подручју Коњица, починили прогон – убиствима, силовањем, затварањем, мучењима и другим нечовјечним дјелима, али је поступак у односу на њега раздвојен у октобру прошле године с циљем цјелисходности пошто је оптужен за једну од већег броја тачака оптужнице.










AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >