Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Ганић и остали: На колону пуцали војници
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ганић и остали: На колону пуцали војници Штампај Пошаљи
Среда, 02 јул 2025
Jasmin Begić | 2. jula 2025 | Detektor

На суђењу за злочине почињене у Добровољачкој улици у Сарајеву, свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине је испричао како је колона из команде Друге војне области на Бистрику кренула из касарне послије договора Милутина Кукањца и Алије Изетбеговића, након чега је на њих пуцао велики број војника.

Гордан Вуковић је испричао како је у јануару 1992. године, као војник, по уговору дошао у касарну “Виктор Бубањ“, гдје је радио као војни полицајац. Навео је да су 2. маја 1992. кренули с пет возила према команди Друге војне области на Бистрику, која је била блокирана.

“Изгубили смо везу с командом. Друга возила су се вратила и само је наше дошло до команде. Чим смо изашли из транспортера, по нама је кренула пуцњава. Прихватили смо борбу”, казао је свједок и додао да је војника Перицу Новића погодио снајпер.

Борбе су, према његовим ријечима, трајале до вечерњих сати, а након тога су се повукли у касарну гдје су вечерали и гледали дневник бх. телевизије.

“Чули смо да је Алија Изетбеговић дошао у Лукавицу са кћерком и да се воде преговори о измјештању команде у Лукавицу“, рекао је свједок и објаснио на питање тужиоца Младена Вукојчића да су то “слушали преко везе и гледали преко телевизије”.

Испричао је да су 3. маја добили обавијест од претпостављених о извлачењу у Лукавицу, те да се требају спремити камиони и да ће доћи Изетбеговић и Кукањац. Камиони су стигли око 15 сати и натоварен је МТС, а онда су, према ријечима свједока, након разговора Изетбеговића и Кукањца кренули у колони из касарне према Скендерији око 17 сати. Транспортери Војне полиције били су на челу и зачељу колоне, иза које је било возило УНПРОФОР-а.

Свједок је испричао да су војници у униформама пришли возилу УНПРОФОР-а и разговарали с војницима, након чега се ово возило удаљило из колоне.

“Када су они отишли, почела је пуцњава. Видјело се како долази све више војника с ознаком љиљана који су пуцали. Први је из нашег возила изашао Симић Ивица, он је рањен. Након њега ја, нисам погођен. Послије мене један војник је исто рањен. Легли смо на под, узели су нам оружје, шутирали нас и вријеђали“, рекао је свједок.

Након тога је с једном групом одведен у ФИС, док је друга група одведена у централни затвор. Према његовим ријечима, сазнао је касније да је главни у Војној полицији био извјесни Керим, као и да је претучен и након два дана размијењен, те да је отишао у Лукавицу.

За напад на колону, убиства, рањавање и злостављање припадника ЈНА и цивила, оптужени су Ејуп Ганић, Заим Бацковић, Хамид Бахто, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић који су обављали високе политичке, војне и полицијске дужности.

Ганићева бранитељица Лејла Човић питала је свједока да ли му је познато да су на брдима око Сарајева током априла били распоређени тенкови и тешка артиљерија ЈНА, на шта је он одговорио негативно.  Исти одговор је био на питања о гранатирању староградских четврти, нападу јединица ЈНА из правца аеродрома, гранатирању Мојмила и блокади Добриње.

Свједок је рекао да током патролирања града није примијетио гранатирање, као и да није видио да гори зграда Поште. На питање да ли му је познато да је Алија Изетбеговић приведен у пратњи војника ЈНА с кћерком у Лукавицу, он је одговорио да је својевољно дошао на преговоре, гдје је направљен договор о сигурном измјештању команде у Лукавицу.

Муслимовићев бранилац Сенад Пизовић подсјетио је свједока да је у једном од ранијих исказа рекао да су на колону пуцали наоружани људи без униформе, док је данас говорио војници, а Вуковић је рекао да је тачно оно што је изјавио у судници. Након констатације Пизовића да је рекао у исказу да су му цивили одузели оружје, а не војници, свједок је након дуже паузе рекао да не може одговорити.

На питање Мирне Авдибеговић, бранитељице Алиспахића, да ли му је ико саопштио да је ЈНА 28. априла престала да постоји, свједок је рекао да му то није познато.

Предсједавајући Судског вијећа Дарко Самарџић је на почетку рочишта рекао да је због здравствених разлога раздвојен поступак против Хасана Ефендића и Махира Жишке.

Суђење се наставља 9. јула.












AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >