Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Ного: Српске жртве нису мање вриједне
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ного: Српске жртве нису мање вриједне Штампај Пошаљи
Понедељак, 30 јун 2025
Глас Српске | СРНА | 29. 6. 2025.

Извјештај о масакру над Србима у Подрињу који је достављен УН 1995. године, али је скрајнут, треба да буде јак адут српске стране јер српски народ који је ту страдао није мање вриједан од других, изјавио је Срни професор међународног кривичног права Срето Ного.

Ного је истакао да српска страна у данима када се најављује обиљежавање 30 година од догађања у Сребреници гласно мора да покаже свијету да су Срби на том простору најстрашније страдали и да српске жртве нису мање вриједне.

Он је рекао да злочин над Србима у Подрињу, као и сви злочини над српским народом у рату деведесетих година, морају бити системски и научно изучавани и презентовани да не би остали непознаница, не само у свијету већ и међу самим Србима.

Ного је рекао да је био у прилици да види извјештај о масакру над Србима у Подрињу  који је српска страна доставила УН још 1995. године.

Сматра да тај извјештај треба да буде јак адут српске стране.

- Тај извјештај је скрајнут. У медијима не можете да видите Миливоја Иванишевића који се тиме научно бави деценијама. Ко се плаши истине - упитао је Ного.

Ного је навео да би, када би се извршила анкета међу пролазницима на београдским улицама, били пренеражени колико мало људи зна о српском страдању у Подрињу, у Братунцу, о погрому који се тамо догодио над Србима.

Иза приче о "геноцидности", Ного каже да се крије њемачко настојање да са себе збаце оно што су они деценијама носили послије Другог свјетског рата, те да им у томе здушно помажу Енглези.

- Они све ради да то буду Срби јер смо им два пута показали зубе и нисмо пристали да будемо послушници, робови. Захваљујући управо Нијемцима и Енглезима усвојена је срамна резолуција о Сребреници. Као научни радник и човјек који се бави међународним кривичним правом тврдим да се у Сребреници није десио геноцид, ратни злочин да - рекао је Ного.

Ного је рекао да је по пројекцији моћних неко морао да буде дежурни кривац у 21. вијеку и да су одлучили да то буду Срби.

- Ми се максимално трудимо да им идемо на руку. Нема утемељених дискусија, нема расправа, нема научних радова. То је проблем - рекао је Ного.

Оцијенио је и да многи не увиђају да се наметањем жига геноцидности жели укинути Република Српска, те је нагласио да би био веома срећан када би неко из Српске правно утемељено написао у чему све Кристијан Шмит, као тобожњи представник међународне заједнице, злоупотребљава норме међународног кривичног права.

Ного сматра да Срби треба да се уозбиље и због покушаја ревизије историје Другог свјетског рата и настојања да умање број жртава у усташком концентрационом логору Јасеновац. 




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >