Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Босанска Крупа: Бужимкић и др - Одбрана тражи укидање притвора послије више од двије године Штампај Пошаљи
Петак, 27 јун 2025
Marija Taušan | 24. juna 2025. | Detektor

Одбрана Неџада Ћехића, оптуженог за злочине на подручју Босанске Крупе, изнијела је приједлог за укидање притвора, оцијенивши да послије дуже од двије године нема разлога за ту мјеру.

Бранитељица Адна Добојлић казала је да је приједлог за укидање поднијела још 16. маја и да о њему није одлучивано, због чега је уложила жалбу. Она је навела да је прије неколико мјесеци преузела одбрану у овом предмету, а да је посљедње рочиште одржано 24. марта.

“Неизвјесно је када ће се наставити. Све то вријеме мој брањеник је у притвору”, казала је Добојлић.

Навела је да је он дуже од двије године у притвору и да се то коси с праксом Суда у другим случајевима. Казала је да у досадашњем поступку није изведен ниједан доказ који Ћехића повезује с извршењем злочина.

Према њеним ријечима, престали су сви разлози за притвор, а Ћехић нема намјеру да напушта БиХ. Истакла је да није тачно да он нема веза с Босанском Крупом и да као гаранцију нуди земљиште и кућу у којој је боравио.

“Не видим зашто му не би биле одређене мјере забране”, казала је бранитељица, додајући да је породица оптуженом пронашла и посао у Босанској Крупи.

Тужитељица Маријана Чобовић противила се укидању притвора. Навела је да се Тужилаштво не би противило када би оптужени могао имовином гарантовати да ће долазити на суђења, али да он није укњижен као власник некретнине.

“Тачно је да многи оптужени имају мјере забране, али то су заиста другачије околности”, навела је Чобовић, додајући да оптужени има држављанство Хрватске.

Није се сложила да докази не инкриминишу оптуженог, али да Тужилаштво одлучује о редослиједу њиховог извођења.

Она је напоменула да је припадницима Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА), када су утврђивали боравиште Ћехића, речено да он дуже времена не долази у Босанску Крупу и да немају с њим контакт. Додала је да је послије лоциран у Аустрији, гдје му живе двије сестре, и да су га инспектори контактирали телефоном.

“Изричито је рекао да му не пада на памет да дође у БиХ да да исказ”, истакла је Чобовић.

Добојлић је казала да Ћехић није знао да га траже јер је био у Аустрији, али е јављао на позиве.

“Он је кажњен двије године што није био у Босанској Крупи кад је СИПА дошла”, навела је Добојлић.

Додала је да Тужилаштво, иако диспонира својим доказима, мора прво изводити оне доказе који се односе на оптуженог који је у притвору. Казала је да би оптужени лично морао отићи да регулише упис куће у своје власништво.

Ћехићу се суди у предмету у којем су оптужени Сенад Бужимкић, Ризах Фајић, Алмир Сефић, Ермин Кадић, Амир Патковић, Ирфо Велагић, Суад Несимовић и Нермин Порић. Као некадашњим припадницима 511. бригаде Армије БиХ, на терет им се ставља учешће у убиству најмање 25 заробљених припадника Војске Републике Српске.












AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >