Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Ливно: Свједок промијенио исказ у вези са ударањем затвореника
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ливно: Свједок промијенио исказ у вези са ударањем затвореника Штампај Пошаљи
Петак, 13 јун 2025
Marija Taušan | 11. juna 2025 | Detektor

На суђењу за злочине у Ливну, свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине изјавио је да се не сјећа да је Мухамед Ибрахимовић приликом саслушања ударао затворенике српске националности, као што је говорио у истрази.

Дамир Мишковић је казао да је био у Војној полицији и да је у августу 1992. пребачен, како је навео, у оперативу коју је водио Ибрахимовић. Навео је да је једном или два пута био када је Ибрахимовић узимао изјаве. Тужитељица Гордана Тадић подсјетила га је да је у два ранија исказа испричао ко је и како саслушавао затворене у основној школи, те да је било премлаћивања.

“Био сам у пар наврата приликом саслушања тих српских цивила када су ударани од Ибрахимовића полицијском палицом”, наводи се у ранијем исказу Мишковића.

Он је у судници на те и друге предочаване наводе одговарао да се не сјећа, не негирајући да је потписао, а можда и прочитао записнике.

“Да се послије 30 година сјетим да је неко неког ударио”, рекао је свједок.

На питања о разликама у изјавама казао је да је у вези са предметом који је раније вођен пред Судом БиХ добио пријетње по живот.

“Умјесто да ме заштитите, добио сам пријетње у Ливну као издајник”, рекао је Мишковић, додајући да му је тада и у Тужилаштву пријећено.

Казао је да је у школи био затворен и извјесни Швабо, који је био из Њемачке и који је у Ливну убио два припадника Хрватског вијећа обране, али није могао потврдити да је, као што је изјавио у истрази, то лице тукло српске затворенике приликом испитивања.

“Можда сам то рекао јер је било инцидената, потукао би се с лицима српске или хрватске националности”, изјавио је Мишковић.

Бранилац Мерис Ћато предочио је већи број докумената на којима је свједок потврдио своје потписе. Он је рекао да се документи односе на околности издавања наредби за привођења, присуство свједока саслушањима, као и истрази која је вођена о малтретирању затвореника.

Један од докумената је изјава Мишковића дата пред Ибрахимовићем и још двојицом у септембру 1992. а у којој је навео неколико имена оних који су изводили затворене особе.

Назмија Хаџић малтретирао их је представљајући им се као начелник Ибрахимовић”, наводи се у документу који је прочитао бранилац.

Мишковић је на сва питања одговарао да се не сјећа. Тужитељица Тадић напоменула је да је посљедњу изјаву свједок дао пред Ибрахимовићем, који му је тада био претпостављени и да се разликује од онога што је говорио у истрази. Генерално је приговорила на све документе Одбране, наводећи да није познато како су прибављени.

Свједок Ивица Чубела казао је да је био у Сигурносно-информативној служби (СИС). Према његовим ријечима, у школи је била “нека крим-полиција” и ту се једне прилике срео с Ибрахимовићем.

“Питао сам: ‘Ко сте ви?’ Пред мене је стао… мени је рекао повишеним тоном да је он бог у тој школи”, присјетио се свједок.

Додао је да је извјесног Швабу, који је у Ливну убио два цивила, видио у школи како сједи на клупи с оружјем.

Оптужени је свједоку казао да је он Ибрахимовић и питао га да ли је сигуран да је с њим разговарао. Чубела је рекао да га не препознаје, а онда поновио како су се срели.

Свједок Горан Брадарић изјавио је да општинско тужилаштво 1992. није тражило привођење и затварање лица српске националности. Казао је да је био јавни тужилац у Ливну и да им је достављено око 120 пријава за оружану побуну, али да ти предмети нису завршени.

“Те пријаве, мислим да су дошле на јесен, али тих људи није било, већ су отишли у размјену”, казао је Брадарић.

Стипо Марков рекао је да је био командир чете у Губеру, али да ни он ни његови војници нису учествовали у претресу српских кућа и одвођењу људи. Казао је да је једном ишао у школу да види комшију Милоша Ињца и да га је затекао како с другима сједи погнуте главе, те да му се није јавио.

У ранијем исказу је навео да је Ињац највјероватније био претучен, а у судници је рекао да то није могао видјети.

Наставак суђења заказан је за 23. септембар.








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >