Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Мухамед Ибрахимовић: Акција привођења српског становништва у Ливну
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мухамед Ибрахимовић: Акција привођења српског становништва у Ливну Штампај Пошаљи
Среда, 11 јун 2025
Marija Taušan | 10. juna 2025 | Detektor

На суђењу за злочине на подручју Ливна, свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине присјетио се привођења лица српске националности и њиховог затварања у школу, гдје су испитивани.

Свједок Драган Конта казао је да је био у Војној полицији у Ливну, гдје је оптужени Мухамед Ибрахимовић био начелник крим-полиције. Он је казао да је након напада у априлу Војна полиција учествовала у разоружању српског становништва.

“Приведена су лица српске националности за које су постојали основи сумње да су имали наоружање или припремали напад”, казао је Конта.

Он је изјавио да су приведени из кућа и да су били у цивилној одјећи, али да се дошло до списка о формирању јединице.



“По томе, они су били војне особе обучене у цивиле”, рекао је свједок, додајући да је приведено и неколико жена.

Према његовим ријечима, у сали школе било је максимално 150 приведених. Рекао је да је крим-служба била задужена за испитивања, а да су Ибрахимовић или Сигурносно-информативна служба (СИС) потписивали налоге за привођење. Свједок је кориговао свој исказ из истраге у којем је навео да је Ибрахимовић вршио саслушања.

“Не знам ко је саслушавао, нисам био присутан. По мени је он био главни, не значи да је директно испитивао”, рекао је Конта.

Свједоку је познато неколико случајева малтретирања приведених, наводећи да се он томе успротивио.

На питања Одбране, појаснио је да је акција претреса проведена у координацији полиције, бригаде и СИС-а, те да је пронађено на хиљаде комада наоружања, укључујући и бестрзајни топ.

Браниоцу Мерису Ћати је казао да су након акције вршена даља испитивања и да је тада Ибрахимовић потписивао налоге за привођења које је споменуо.

Конта је рекао да је Ибрахимовић дошао из Бугојна и да су имали сазнања да је раније био у КОС-у (Контраобавјештајна служба), због чега није имао повјерења у њега.

Ибрахимовић је оптужен да је 1992. године, у својству начелника крим-службе Хрватског вијећа обране у Ливну, починио ратни злочин против цивилног становништва – затварањем, мучењем, премлаћивањем и другим нечовјечним поступцима према цивилима српске националности заточеним у просторијама Основне школе “Иван Горан Ковачић”, која је кориштена као логор.

Свједок СО-4 казао је да је био телевизијски сниматељ и да је снимао претрес српских кућа у селу Губер.

“Снимио сам Ибрахимовића у Губеру, у једној кући… прегледао је неке ормаре”, рекао је свједок, додајући да су му сви снимци послије одузети.

Он је навео да је Ибрахимовића упознао када је приведен са супругом приликом повратка из Сплита. Његова супруга, која је друге националности, како је казао, имала је јаку мигрену и није му се свидјело када је Ибрахимовић претурао по њеној ташни.

Ибрахимовић је у унакрсном испитивању сугерисао да је свједок приведен јер се кретао у вријеме полицијског сата и да је вријеђао полицајце на пункту. СО-4 је рекао да је имао пропусницу.

Анте Чевлан казао да је био у Војној полицији и да су му задаци били контрола саобраћаја на пунктовима. Након што га је тужитељица Гордана Тадић подсјетила на ранији исказ, у којем је испричао како су у школи добили задатак да приведу сва лица српске националности, свједок је потврдио да је био у осигурању те акције.

“Нисам ушао ни у чији стан или кућу, нисам ниједну особу привео”, рекао је Чевлан.

Он је казао да је једне прилике ушао у салу гдје су била приведена лица и да је одабрао пет или шест људи да му помогну да почисте столове у просторији у којој су јели војни полицајци.

Свједок је казао да са Ибрахимовићем није контактирао, али га је видио у школи неколико пута.

Браниоцу Ћати је рекао да није видио повреде на затвореницима, нити да их неко туче. Казао је да су у школу притварани и припадници ХВО-а због кршења дисциплине, те да су они били у посебној просторији.

Мате Чеко је рекао да је као војни полицајац био ангажован на пунктовима. Према његовим сазнањима, у школу је привођено доста војника због дезертерства, као и цивили.

Свједоку је предочено да је раније изјавио да се причало да је код неких Срба пронађено оружје, а да претпоставља да нису сви били наоружани. Он је рекао да је било “тако нешто”, али се сада не сјећа свих детаља.

Суђење се наставља сутра, 11. јуна.












AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >