Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Буљубашић и остали: У нападу тешко рањен а отац изгорио - Фоча, Вишеград, Чајниче Штампај Пошаљи
Среда, 04 јун 2025
Marija Taušan | 3. juna 2025 | Detektor

На суђењу за злочине на подручју Фоче, свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине изјавио је да је тешко рањен, а његов отац изгорио у нападу на села на подручју Јошанице у децембру 1992. године.

За злочине почињене на подручју Фоче, као и Вишеграда и Чајнича – у периоду од аугуста 1992. до фебруара 1993. године – оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмед Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић, Адем Фехрић, Мустафа Пољо, Енвер Кустура, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало, некадашњи команданти и припадници Армије БиХ.

Перо Стојановић казао је да је био војно ангажован и ишао на положаје, а да је у свом селу – Богавићи – чувао сеоске страже. Испричао је да се 19. децембра 1992. враћао са страже рано ујутро, када је почела пуцњава.
“Паљба на све стране туче. Била је попаљена Јошаница, само видиш маглу”, присјетио се Стојановић, додајући да је видио испаљивање ракета изнад друга два села.

Он је рекао да их се окупило седам, осам мушкараца и да су се почели бранити. Навео је да је тешко рањен у ногу и да се лијечио 16 година.

Стојановић је рекао да су му супруга и дјеца били у кући када је почео напад, а да је отац, који је био 1913. годиште, дан раније отишао код кћерке на славу.

Отац Никола је изгорио на вратима код сестре моје на Бјелицама”, казао је свједок.

На питања Одбране, свједок је потврдио да је кући носио оружје када се враћао с линије, као и други војници. Браниоцу Нермину Мулалићу потврдио је да је, када је запуцало, узео тромблоне из куће и да су испаљивани када су узвраћали на ватру.

На питање да ли се с још једним човјеком склонио у ров кад је почела пуцњава, Стојановић је рекао да су отишли у заклон направљен од смреке и два, три камена. Потврдио је да је заклон погођен и да тада нису рањени.

Свједок је рекао да је његов отац учествовао у сеоским стражама. Рекао је да му није познато да је његов отац погинуо као припадник Војске Републике Српске приликом напада, као што је цитирао Мулалић одређено увјерење.

“Имао је 79 година, како ће бити”, рекао је Стојановић.

Свједок Горан Ивановић казао је да је живио у Чајничу када га је мајка позвала 19. децембра и рекла му да је чула да му је отац Милосав погинуо. Он је рекао да је у Фочи идентификовао оца.

“Видио сам, доста је ту људи било у мртвачници”, рекао је Ивановић.

Он је додао да је међу њима била стрина Миља, супруга рођака Манојла Стевановића из Баждара, код којих је отац дан раније отишао на славу.

Према сазнањима свједока, отац је када је запуцало искочио кроз прозор и погођен је док је бјежао, а пронађен је испод куће. Браниоцу Мулалићу је рекао да му није познато да је поред његовог оца пронађена пушка.

На рочишту је разматран захтјев Одбране за раздвајање поступка против Шевке Глушца због здравственог стања. Вјештак је у априлу констатовао да је Глушац привремено неспособан за суђење.

Бранитељица Ања Лога казала је да се оптужени није опоравио, те предложила ново вјештачење, што је Вијеће прихватило. Тужилац Владимир Симовић се није противио раздвајању, наводећи да инкриминације против њега нису толико повезане с другим оптуженима.

Вијеће је наложило тужиоцу да у поднеску наведе које се оптужбе и свједоци односе на Глушца, а наставак суђења заказан је за 1. јули.




AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >