Муратовић и остали: Заробљеник се објесио у Сапни |
![]() |
![]() |
Петак, 16 мај 2025 | |
Marija Taušan | 15. maja 2025 | Detektor
На суђењу за злочине на подручју Зворника, свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине испричао је како су у полицији пронашли објешеног једног од тројице заробљеника након што се војска окупила испред станице и тражила њихову предају.
Енвер Бериша казао је да је радио у Полицијској станици у Сапни и да су ту била доведена тројица заробљеника. Казао је да су у станицу долазили људи да се распитују за своје нестале, а да се један дан окупила већа група припадника Армије БиХ и захтијевала да им предају заробљенике.
“Имали су пушке, зоље, било је грозно, хтјели су или нас да ликвидирају или да им дамо те заробљенике”, присјетио се Бериша.
Додао је да је био сам у станици са колегом и да је отишао до војне команде по помоћ, те се вратио са Изетом Мехинагићем. Према његовим ријечима, пред станицом је био тајац јер је неко јавио да се заробљеник објесио.
“Та маса војника се смирила, видјели су да је настао проблем, човјек се објесио из страха”, навео је свједок.
Додао је да су у просторији видјели заробљеника који је сједио и био објешен за кабал, а поред њега су била друга двојица. Како је рекао, даљих дешавања се не сјећа вјероватно због шока.
Бериша је казао да је Станица полиције једно вријеме била под војном командом, али се не сјећа у којем периоду. Он је рекао да је начелник био Асим Алић, а командир Фадил Мујић. На питања Одбрана казао је да тај дан у станици нису били Алић и Мујић.
Мујо Муратовић, Расим Омеровић, Асим Алић, Фадил Мујић и Исмет Мемић оптужени су за убиства десет српских цивила и три заробљена припадника Војске Републике Српске, као и нечовјечно поступање од 9. октобра 1992. до 6. јула 1994. године. С њима је био оптужен и Шемсо Муминовић, али је предмет у односу на њега раздвојен.
Свједок Хамдија Халиловић, који је био полицајац, испричао је како су припадници војске у Станицу полиције довели три заробљеника.
“Ми питамо: ‘Од куда ови?’ Дечко је рекао: ‘По наређењу Шемсе Муминовића'… ето као сигурнији су код нас”, присјетио се Халиловић.
Казао је да се пред станицом окупило доста цивила и војника који су галамили и хтјели да уђу. Он је навео да је у истрази нагласио да не може тврдити да ли су тада у станици били руководиоци, те мисли да је сутрадан било испитивање. У ранијем свједоковом исказу се наводи да је Фадил Мујић узимао изјаву од једног заробљеника док су окупљени галамили.
“Изашао је и рекао: ‘Престаните људи’, а нама је рекао да ставимо ситуацију под контролу”, стоји у ранијем исказу.
Халиловић је рекао да неки дијелови записника нису тачни. Браниоцу Ифету Ферагету је казао да није прочитао записник.
Свједоку је предочено да је раније изјавио да је чуо да су двојица заробљеника мучени и убијени, те бачени у ријеку, на шта је он рекао да су то приче.
Хајро Кофрц посвједочио је како је у јануару 1993. кренуо с колегом из Тузле да преузме заробљенике у Сапни.
“Речено нам је да тамо постоје заробљеници од којих се за неке сматрало да су извршили ратни злочин… Ми смо имали идеју да их одведемо за Тузлу”, рекао је Кофрц, који је радио правне послове у батаљону Војне полиције Другог корпуса.
Казао је да су узели изјаве од два заробљеника, те да је могуће је да је млађи, који је “говорио да је убијао и клао”, имао озљеде.
Испричао је да се окупила маса свијета и да је било избјеглица који су тражили своје најмилије. Рекао је да им нису дозволили да одведу двојицу заробљеника, а чуо је да је био и трећи који се објесио. Додао је да се касније причало да су два заробљеника умрла због јаке зиме.
Браниоцу Сенаду Шмигаловићу је рекао да му се заробљеници нису жалили на малтретирање. Казао је да је могуће да је млађи заробљеник рекао да је огреботине задобио приликом заробљавања.
Свједок Сафет Тулић казао да је прешао у Војну полицију неколико мјесеци након што је дошао у Сапну у јесен 1992. Навео је да се тој јединици прикључио и Исмет Мемић Ико, могуће шест мјесеци касније.
Тулић је рекао да је чуо да су у Сапну доведена три заробљеника и да је кад се вратио са допуста чуо да су одведени у Тузлу на размјену.
Суђење се наставља 29. маја.
|
Следећи > |
---|