Орашје: Пола године рочиште за изјашњење о кривици на чекању у предмету ратних злочина |
![]() |
![]() |
Петак, 16 мај 2025 | |
Aida Trepanić Hebib | 13. maja 2025. | Detektor
Кантонални суд у Оџаку, скоро пола године након потврђивања оптужнице, не располаже информацијама да ли су четворица оптужених примила оптужницу, због чега се не може заказати рочиште за изјашњење о кривици Марка Јурића и још 11 особа оптужених за злочине у Доњој Махали.
Ову информацију је за Детектор потврдио Кантонални суд у Оџаку.
“За четири оптужена достава свих писмена се врши путем међународне правне помоћи пошто исти бораве у иностранству, а која достава дуго траје и тренутно не располажемо информацијама од надлежних тијела да ли је замолницама удовољено”, стоји у одговору Суда Посавског кантона.
Детектор је раније писао да је оптужница потврђена против Марка Јурића, Марка Маскаљевића, Мирка Илишевића, Мирослава Марковића, Николе Филиповића, Зијада Аганчетовића, Ахмета Кабаклића, Анте Машића, Елвире Хаџиомеровић, Иве Филиповића, Иве Клајића и Миће Јовановића, која их терети да су у својству припадника 106. бригаде у Орашју починили злочине од 8. маја 1992. до средине 1993. године.
Предсједник Удружења ратних заробљеника и логораша Владо Драгојловић сматра да Кантонални суд у Оџаку нема техничке могућности нити капацитете да води предмет са 12 лица оптужених за ратне злочине.
“По мени је једини Суд Босне и Херцеговине који би такав амбициозан, гломазан предмет могао да изнесе с обзиром на тежину оптужнице”, каже Драгојловић те додаје како сматра да кантонални судови немају вољу за овакве предмете.
У разговору за Детектор појашњава да су преживјели незадовољни процесуирањем ратних злочина те да би требало пронаћи сваку могућност како би се рад на оваквим предметима убрзао. Додаје да је велики изазов судити бившим припадницима Хрватског вијећа обране (ХВО), који у великом броју случајева имају и пребивалиште у Републици Хрватској.
Сматра да су жртве понижене и обесправљене, понајвише у ситуацијама када траже правду. Додаје да су такви предмети за њих “трновити, болни те да иду до бескраја”.
“Све то тако мени дјелује као жртви да имамо довољно разлога да сумњам да малтене ови предмети иду ка томе да се сапиру ратне фотографије злочинаца, што је за нас жртве јако поражавајуће и поражавајуће за одржавање трајног мира на овим просторима и враћање повјерења, то је јако лоша порука за мир, стабилност и за нормалне односе у БиХ и цијелом региону”, каже он.
Илија Андрић, адвокат из Модриче, наводи да Кантонални суд у Оџаку има само четверо судија, који имају искуства у парничним поступцима, али не и у кривичним.
“Тако да они вјероватно се много не упуштају у Закон о кривичном поступку и начин како треба да се рјешавају ти предмети, понекад се укључи који судија из Кантоналног суда из Тузле, но међутим вјероватно и зато споро иде”, каже он.
Из Кантоналног суда у Оџаку у свом одговору наводе да у предметима ратних злочина које овај суд тренутно суди, као члан Судског вијећа поступа делегирани судац из Кантоналног суда у Тузли, због недовољног броја судаца.
Адвокат Андрић наводи да Кантонални суд у Оџаку има и могућност раздвајања поступка.
“Ту би се задовољила правда за оне оштећене, могли су раздвојити и водити поступак против ових осам, а за ових четверо, ако се не може доставити њима позив или оптужница да се изјасне о кривици, онда има начина како”, каже те додаје како би Суд, под условом добијања информација да оптужени одбијају примити позиве, могао издати и наредбу за расписивање међународне потјернице.
Према оптужници Кантоналног тужилаштва Посавског кантона, у просторијама Основне школе у Доњој Махали су се налазиле заточене протуправно лишене слободе особе српске националности. Сви оптужени се терете за злостављања и премлаћивања затвореника.
|
Следећи > |
---|