Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow За тражење Бошњака има пара, а за Србе нема пара
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

За тражење Бошњака има пара, а за Србе нема пара Штампај Пошаљи
Петак, 17 октобар 2014
СРЕБРЕНИЦА, 16. ОКТОБРА /СРНА/ - Стручни тим Института за тражење несталих БиХ већ други пут ове године прекопава терен у селу Јасенова код Сребренице, тражећи посмртне остатке несталих Бошњака који су наводно пренесени из гробнице у Глогови код Братунца.

Члана тима за тражење несталих Садик Селимовић каже да су до сада радили на три локалитета у овом селу и да нису ништа открили.

"Већ четврти дан радимо и прекопавамо четврту локацију. Радићемо док не обавимо детаљну претрагу терена", рекао је Селимовић и додао да радове прате представници Међународне комисије за тражење несталих, која је Институту дала податке да се у Јасенови налазе бошњачки посмртни остаци.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Братунац Радојка Филиповић рекла је Срни да треба радити да се сви нестали пронађу и достојно сахране.

Ипак, Филиповићева пита како има новаца да се више пута копа на различитим мјестима у истом селу и траже посмртни остаци Бошњака који се ту наводно налазе, а за тражење несталих Срба у Институту годинама тврде да нема средстава.


Филиповићева је истакла да су породице несталих Срба незадовољне радом Института БиХ и да категорично траже да се процес тражења врати на ентитетски ниво.

"Из буџета Републике Српске издвајају се велика средства за рад Института који ништа не предузима да се пронађе и ексхумира још 1.678 несталих Срба, стално се правдајући да нема средстава за извођење радова", каже Филиповићева, која је и члан Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Он истиче да још 600 ексхумираних српских посмртних остатака годинама у костурницама чека на идентификацију због опструкције Института, док се бошњачки посмртни остаци одмах шаљу на ДНК анализу, идентификују и сахрањују.

Филиповићева каже да породице несталих Срба наилазе на општу опструкцију и омаловажавање појединих представника Института БиХ, који на тај начин онемогућавају ексхумације и идентификације несталих Срба, а тиме штите и починиоце злочина над Србима од процесуирања и одговорности за почињена недјела.

"Породице несталих Срба желе да се процес тражења врати на ниво ентитета, да пронађу своје нестале и достојно их сахране, а да они који су починили злочине напокон одговарају", поручила је Филиповићева.

Она наглашава да је Републичка организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила анализирала колико Српска издваја за рад Института БиХ и дошла до закључка да су тим средствима могле да буду завршене ексхумације и идентификације, те сахрањено 1.678 несталих Срба, међу којима је и 69 из Братунца и Сребренице.

Филиповићева истиче да породице више не могу толерисати цинизам, омаловажавања, опструкције и тврдње бошњачких чланова Института да нема пара када је ријеч о тражењу посмртних остатака несталих Срба, док се увијек обезбиједи новац за тражење Бошњака и тамо гдје не постоје сазнања да су укопани.

"Те злоупотребе се морају прекинути, јер је за неке чланове Института тражење несталих постало уносан посао и професионално опредјељење", рекла је Филиповићева.


http://www.srna.rs/novosti/247290/za-trazenje-bosnjaka-ima--a-za-srbe-nema-para.htm





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >