Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Од Петрокемије - Кутина набављани састојци за хемијско оружје Штампај Пошаљи
Четвртак, 29 јануар 2015

БАЊАЛУКА, 28. ЈАНУАРА /СРНА/ - Предсједништво Скупштине општине Тузла набавило је 1993. године хемикалије за производњу хемијског оружја за борбу против српских снага од хрватског предузећа "ИНА Петрокемија" Кутина, за шта су одобрење добили од Министарства одбране Хрватске, наводи се у документима које је потпредсједник Федерације БиХ Мирсад Кебо доставио Тужилаштву БиХ.

Ови документи датирани су на 1. април 1993. године, а прије тога, 17. марта, Амбасада РБиХ у Загребу доставила је хрватском министарству одбране молбу за сагласност за претакање хемикалија у "ИНА Петрокемији", пише "Глас Српске".


Детаљније...
 
Tражи се командна одговорност за „Силос“ Штампај Пошаљи
Среда, 28 јануар 2015
БРАТУНАЦ, 26. ЈАНУАРА /СРНА/ - Сутра, на Савиндан, навршава се 19 година од затварања злогласног логора "Силос" у Тарчину код Хаџића, када је посљедња група од 44 српска цивила ослобођена из заточеништва у којем су као невине жртве годинама мучени и злостављани.

Логор "Силос" распуштен је након више од два мјесеца од потписивања Дејтонског споразума под притиском међународне јавности и затворен је 27. јануара 1996. године, односно истог датума када и злогласни фашистички логор "Аушвиц" из Другог свјетског рата.

Бивши заточеници овог логора траже да се утврди командна одговорност бошњачких чланова највишег ратног војног и политичког врха БиХ, од којих су неки и сада у органима власти, и да одговарају за злочине.

Предсједник Скупштине Савеза логораша Републике Српске Спасоје Ковачевић указао је на чињеницу да је од затварања логора "Силос" у Тарчину прошло 19 година, али да још нема ниједног предмета о одговорности тадашњег политичког и војног врха РБиХ за злочине почињене над Србима у том, као и у осталим муслиманско-хрватским логорима.

Детаљније...
 
Исламска заједница преко Хрватске увозила оружја у БиХ Штампај Пошаљи
Уторак, 27 јануар 2015
27/01/2015 | 10:53 | Извор: СРНА

Мешихат Исламске заједнице Хрватске и Словеније и Кризни штаб муслимана Хрватске затражили су у јулу 1992. од начелника хрватске Обавјештајне безбједносне агенције
Јосипа Перковића да дозволи пролазак четири камиона наоружања за БиХ, потврђују документи које је потпредсједник ФБиХ Мирсад Кебо предао Тужилаштву БиХ.

Камиони су стигли на одредиште иако је у то вријеме постојала забрана трговине и увоза наоружања у БиХ.

У захтјеву су наведене спецификације комплетног наоружања које треба да буде прошверцовано, односно гранате, мине, ручни ракетни бацачи и ракете за ове бацаче, снајперске пушке, барут, упаљачи за мине, војнички опасачи и униформа, те помоћна опрема за радио-везу, пише "Глас Српске".

Детаљније...
 
Армија РБиХ употребљавала хемијско оружје против Републике Српске Штампај Пошаљи
Понедељак, 26 јануар 2015
26.01.2015 10:11 | Горан Маунага | Глас Српске

Сарајево - Ратни бошњачки функционери почетком љета 1993. године преко исламске мреже од арапских земаља набавили су тридесетак авионских бомби пуњених непознатом врстом нервних бојних отрова од чега су произвели хемијско оружје које су припадници Армије РБиХ у више наврата употријебили на ратишту.

Наведено је то у извјештају једне стране обавјештајно-безбједносне службе од 1. октобра 1993. године који је потпредсједник ФБиХ Мирсад Кебо, међу осталим документима, предао Тужилаштву БиХ.

- Бомбе су стигле из Сирије те су камионима Црвеног крста транспортоване у Тузлу, у складиште у Дубравама крај тузланског аеродрома. Заједно с бомбама стигло је и пет стручњака за хемијско оружје због обуке муслимана за његову употребу - стоји у извјештају.

Детаљније...
 
Лабораторија за испитивање издржљивости српских затвореника Штампај Пошаљи
Недеља, 25 јануар 2015
Бивши командант Првог корпуса такозване Армије БиХ Вахид Каравелић оптужио је чланове ратног Предсједништва и Владе такозване Републике БиХ да су искључиви кривци за постојање злогласног логора...

Приредио: Огњен БЕГОВИЋ


САРАЈЕВО, 25. ЈАНУАРА /СРНА/ - Концентрациони логор "Силос" у Тарчину код Сарајева, у којем је било затворено више од 600 српских цивила, од којих су 24 умрла због посљедица физичког злостављања и мучења глађу, затворен је тек 27. јануара 1996. године.

"Силос", којим је управљала такозвана Армија БиХ, отворен је 11. маја 1992. у објекту у којем се прије рата чувала пшеница. Према свједочењу бивших затвореника, "Силос" је имао све елементе злогласног логора из Другог свјетског рата Аушвица.

У логору "Силос", једном од укупно 126 на подручју ратног Сарајева, углавном су били затворени цивили са подручја Тарчина, Пазарића и других околних мјеста.

Детаљније...
 
Драгоцени документ о усташком геноциду Штампај Пошаљи
Понедељак, 19 јануар 2015
17.01.2015 | С. Судар - Вести
Допринос истини: Детаљ с промоције у свечаној сали Дома Војске Србије у Београдуg
"Саво водо... Јасеновче однела те вода, у теби сам остала без рода", из грла је потресно певала Светлана Спајић, сакупљач и извођач традиционалних српских песама, отварајући промоцију фотомонографије "Злочини над Србима у Независној Држави Хрватској" аутора Јована Мирковића, у издању "Света књиге", која је промовисана у дупке пуној свечаној сали Дома Војске Србије у Београду.

Допринос истини: Детаљ с промоције у свечаној сали Дома Војске Србије у Београду

На промоцији су говорили академик Василије Крестић, који је и писац предговора, владика славонски Јован (Ћулибрк), затим др Милан Кољанин, председник Управног одбора Музеја жртава геноцида и координатор Одбора за Јасеновац Светог архијерејског сабора СПЦ, историчар проф. др Вељко Ђурић Мишина, научни сарадник у Институту за савремену историју, као и Стево Ћосовић, уредник издања и аутор Јован Мирковић.

Сви говорници су се сагласили да ова монографија, објављена на српском и енглеском, има пресудну улогу у нашој историографији и драгоцен је документ који потврђује да је геноцид над Србима у Хрватској био институционализован и да је био плански програм Независне државе Хрватске.

Детаљније...
 
Иванишевић: Хапшење осумњичених или заташкавање злочина Штампај Пошаљи
Субота, 06 децембар 2014
БЕОГРАД, 6. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Отмица и убиство путника у Штрпцима 1993. године била је посљедица муслиманског
Миливоје Бата Иванишевић
злочина над мјештанима три српска села од 14. фебруара те године, када је у нападу муслимана са територије Црне Горе убијено више од 20 Срба, рекао је Срни директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку из Београда Миливоје Иванишевић.

Он је оцијенио да је најновије хапшење осумњичених за злочин у Штрпцима, а неистраживање злочина над српским цивилима који је претходио том догађају, један од опробаних и честих начина заташкавања муслиманских злочина над Србима.

"Претходно, на том истом подручју 14. фебруара 1993. године муслимани су напали и спалили три српска села. То су Поникве у општини Чајниче, где су убили 12 Срба, затим Гламочевићи, где су убили шест, и Бучковић, где су убили троје Срба, и уништили сва три села", рекао је Иванишевић, који је и члан Сената Републике Српске.


Детаљније...
 
Којић: Наредба ХВО о сексуалном злостављању Српкиња Штампај Пошаљи
Петак, 05 децембар 2014
БАЊАЛУКА, 5. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица дошао је до фрапантног податка, односно документа у којем Хрватско вијеће одбране /ХВО/ у току рата издаје наредбу својим војницима да жене српске националности приводе на сексуално злостављање, те да могу примијенити силу ако пружају отпор.

"Овај податак најбоље показује какви су гнусни злочини чињени над женама српске националности у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату", рекао је данас на конференцији за новинаре у Бањалуци директор овог центра Милорад Којић.

Којић је додао да је Центар дошао до прелиминарних података да је у протеклом рату смртно страдало 2.529 жена српске националности или око 10 одсто укупно смртно страдалих лица из Републике Српске.

Он је рекао да су се 823 жене водиле као нестале, док се још тражи 276 жена.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа страна > Крај >>

Резултати 241 - 248 од 437