Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1994. arrow фебруар 1994. г.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

фебруар 1994. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
фебруар 1994. г.
Страна 2
Страна 3
 
 

09. 02. 1994. САРАЈЕВО

Представници војних снага босанских Срба и Муслимана договорили су се данас о примирју у Сарајеву које одмах ступа на снагу, као и о повлачењу тешког наоружања босанских Срба око тог града, саопштио је командант УНПРОФОР-а за Босну британски генерал МАЈКЛ РОУЗ, који је био посредник у преговорима на сарајевском аеродрому.

Генерал РОУЗ је прецизирао, наводи агенција РОЈТЕРС, да очекује да овај договор буде у потпуности испуњен сутра (четвртак) до поднева.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 10. 02. 1994.


16. 02. 1994. САРАЈЕВО

Командант Главног штаба Војске Републике Српске ген. потпуковник РАТКО МЛАДИЋ изјавио је после јучерашњег састанка са командантима УНПРОФОР-а у Лукавици да повлачења српске артиљерије – НЕЋЕ БИТИ!

»Ми нећемо оставити без заштите наш народ који одувијек живи на овим просторима. Ми на тако нешто немамо право и ништа нас не може натерати да препустимо наш народ на милост и немилост фанатизованим муслиманским јединицама«, рекао је он.

О повлачењу српске артиљерије око Сарајева може бити речи тек онда кад се потпише мировни споразум.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 17. 02. 1994.



21. 02. 1994. САРАЈЕВО

Јутрос је преломљен врхунац кризе у бившој БиХ из које смо изашли дипломатски и политички јачи, војнички смо учврстили своје линије и спремни смо на даље преговоре, изјавио је председник Републике Српске РАДОВАН КАРАЏИЋ.

Срби никада нису нити ће прихватити претње НАТО-а, коментарисао је КАРАЏИЋ додајући да питање »бити или не бити« војне интервенције ни у овом тренутку, као ни у моменту када су претње одмаздом изречене, не зависи од понашања српског народа.«

НАТО је болесна организација која своје унутрашње противречности и проблеме покушава решити претњама и сврставањем на једну од зараћених страна у грађансколм рату«, констатовао је предсједник РС.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 19. и 20. 02. 1994.
 
 
< Претходни   Следећи >