Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Истрагa...
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

У Америци ухапшена држављанка БиХ: Прећутала да је злостављала српске заробљенике Штампај Пошаљи
Субота, 02 децембар 2023
Глас Српске | 02.12.2023.

 У Америци ухапшена држављанка БиХ: Прећутала да је злостављала српске заробљенике
ЧАРЛСТОН - Нада Радован Томанић (51) поријеклом из Босне и Херцеговине ухапшена је јуче због оптужби да је лагала о својој ратној прошлости и тако стекла америчко држављанство,

Наиме, како наводе амерички медији, она је током рата злостављала српске заробљенике, а у својој апликацији за америчко држављанство вјешто је избјегла да спомене своју ратну прошлост.

Нада Радован Томанић оптужена је по двије тачке оптужнице које је терете да је на нелегалан начин стекла америчко држављанство. Уколико буде осуђена, држављанство ће јој вјероватно бити одузето, а по свакој, од двије тачке оптужнице, може добити до 10 година затвора.


Детаљније...
 
На сарајевском аеродрому ухапшен осумњичени за ратни злочин над Србима Нијаз Шахмановић Штампај Пошаљи
Четвртак, 03 август 2023
РТ Балкан | 3. авг 2023  

Приликом напада на колону моторних возила са цивилима која се кретала магистралним путем Шековићи - Зворник на најсвирепији начин је убијено, а затим спаљено седам лица српске националности

Због сумње да је починио ратне злочине над Србима током протеклог рата у БиХ, на Међународном аеродрому "Сарајево" по потерници је ухапшен Нијаз Шахмановић.

По наредби и претходно расписаној потерници Окружног суда Бијељина, Шахмановић је ухапшен синоћ на сарајевском аеродрому, а сумњичи се да је починио ратне злочине против Срба у периоду од 1992. до 1995. године.

Детаљније...
 
Грабовац: Постоје сазнања о прикривеној масовној гробници у Броду Штампај Пошаљи
Четвртак, 23 фебруар 2023
БАЊАЛУКА, 21. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Постоје поуздана сазнања да се у приобалном појасу уз ријеку Саву у Броду налази прикривена масовна гробница са тијелима Срба, због чега ће бити вршена претрага терена, рекао је Срни предсједник општинске Организације за тражење погинулих бораца и несталих цивила Марко Грабовац.

"Чланови наше организације ових дана претражиће терен и локацију за коју нам је јављено да крије српску масовну прикривену гробницу", истакао је Грабовац и додао да је ријеч о подручју на којем је завршено деминирање.

Он каже да ће након што чланови ове организације на терену провјере ова сазнања затражити од Тужилаштва БиХ да изда наредбу за пробно копање и ексхумацију гробнице.

Детаљније...
 
Против Рефика Ленеде прије 20 година поднесена кривична пријава за злочине над Србима у Возући Штампај Пошаљи
Субота, 21 јануар 2023
БИЈЕЉИНА, 20. ЈАНУАРА /СРНА/ - Против некадашњег команданта оперативне групе Босна Завидовићи-Жепче Рефика Ленде, који је кандидат СДА за пот/предсједника Федерације БиХ, МУП Републике Српске је још прије 20 година поднио извјештај о ратном злочину над Србима на подручју Озрена и Возуће 1995. године.

Иако је међу првом тројицом против којих су поднесене кривичне пријаве за злочине над Србима из Возуће, Централна изборна комисија БиХ данас је усвојила извјештаје о извршеним провјерама кандидата за избор предсједника и потпредсједника ФБиХ, према којима Лендо испуњава све потребне услове за обављање ових функција.

Осуђени ратни злочинац, командант Tрећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиб Махмуљин, само је један од деветнаест идентификованих и дјелимично идентификованих лица, припадника такозване Армије БиХ и страних добровољаца против којих су тада поднесене кривичне пријаве о злочинима почињеним над Србима на подручју Озрена и Возуће у јулу и септембру 1995. године.

Детаљније...
 
Дјелимично прихваћене мјере забране осумњиченима за злочине у Јошаници Штампај Пошаљи
Четвртак, 05 јануар 2023
04/01/2023 | РТРС | Аутор: СРНА

Суд БиХ дјелимично је прихватио мјере забране за петорицу осумњичених за злочине почињене у селу Јошаница код Фоче 1992. године, када је убијено 56 Срба, претежно цивила, међу којима је било жена и дјеце.

Мјере забране, које се односе на забрану састајања са одређеним особама, одређене су Рашиду Соби, Закиру Јамаку, Адему Фехрићу, Шевки Глушцу и Муризу Хаџиахметовићу, навели су за Срну из Суда БиХ.

Ова лица су осумњичена да су као команданти и припадници Вишеградске бригаде такозване Армије БиХ учествовали у нападу на Јошаницу и у чињењу злочина.

Детаљније...
 
Случај Јошаница: Тужилаштво накнадно тражи мјере забране Штампај Пошаљи
Уторак, 27 децембар 2022
27/12/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

ужилаштво БиХ предложило је мјере забране за петорицу осумњичених за злочине почињене у селу Јошаница у Фочи 1992. године, када је убијено 56 особа српске националности, претежно цивила, међу којима је било и жена и дјеце, док одбране траже да се овај приједлог одбије.

Тужилац Владимир Симовић предложио је мјере забране за осумњичене Рашида Собу, Закира Јамака, Адема Фехрића, Шефку Глушца и Муриса Хаџиахметовића.

Симовић је претходно шесторици ухапшених на подручју Сарајева и Горажда, који су осумњичени за злочине у селу Јошаница, није предложио никакве мјере забране већ је то затражио накнадно, након њиховог пуштања на слободу.

Детаљније...
 
Предложена мјера забране за Шимића осумњиченог за убиство српских цивила Штампај Пошаљи
Среда, 21 децембар 2022
21/12/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Тужилаштво БиХ, након испитивања Милана Шимића /47/ из Градачца, осумњиченог за ратне злочине, упутило је Суду БиХ приједлог за одређивање мјере забране за ово лице које је ухапшено према наредби Тужилаштва БиХ.

Осумњичени је под истрагом због кривичног дјела ратни злочини против цивилног становништва почињеног на подручју Градачца и Сребреника 1994. године, саопштено је данас из Тужилаштва БиХ.

Мјера забране односи се на забрану преласка државне границе /забрана путовања/, уз приједлог за привремено одузимање путних исправа.

Детаљније...
 
Осумњичени за злочине у Јошаници пуштени на слободу, без притвора и мјера забране Штампај Пошаљи
Уторак, 20 децембар 2022
20/12/2022 |  Аутор: РТРС

Без притвора или било каквих других мјера забране на слободу је пуштено шест припадника тзв. Армије БиХ који су ухапшени 13. децембра због ратног злочина у Јошаници код Фоче. 

У нападу на Никољдан 1992. године убијено је 56, углавном цивила, међу којима је било и троје дјеце. И док из Тужилаштва БиХ кажу да ће мјере према осумњиченима бити предложене уз оптужницу која се очекује ускоро, у Републици Српској сматрају да њихово неизрицање угрожава поступак.

- Троје недужне дјеце, Драгана 10 година, Дражен седам, мала Данка двије и по године, 12 брачних парова, 21 жена, Раде Пљеваљчић од 90 година, па ево још једном питам зар су они били војна мета? И како сам понављала свих ових 30 година, ако Јошаница није злочин, онда злочин не постоји - навела је Душанка Вишњић Лаловић, свједок.


Детаљније...
 
Нисте ауторизовани да видите текстове.
Морате приступити систему.
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 9 - 16 од 204